Ano, skutečně velmi poctivou optimalizací lze něco ušetřit. Ale hlavní věci úspor autor neuvedl. Mezi nejvýznamnější bych uvedl například nekouření. Tím se ušetří šílený peníze. Dále pak alkohol, drogy a nezdravý způsob života. Ale na druhou stranu zase příliš mnoho sportování taky leze do peněz. Třeba místo ježdění do práce autem využít MHD tam, kde to jde. Taky to dost ušetří. Chce to prostě optimalizovat. Ale třeba ta kreditka je skutečně dobrá rada. Mám CitiLife a mám na ní navedené SIPO a s dalšími skutečně nezbytnými náklady ročně dosáhnu úspory 4 - 5 tisíc korun. Není to sice nic moc v ročním souhrnu, ale je to zcela zdarma a vůbec nic pro to navíc nedělám. Ale to si každej musí promyslet sám.
Nejdůležitější faktor vedoucí k úsporám podle mě v článku nezazněl. V první řadě je totiž potřeba pokaždé když za něco platím přemýšlet o tom, jestli danou věc vůbec potřebuji a jestli mi přinese ekvivalentní protihodnou. Je hezké ušetřit na pravidelných výdajích dle článku třebas i tisícovku. Jenže stačí jeden zbytečný implzivní nákup a výsledek je v mínusu. Největším strašákem pro peněženku nejsou samotné ceny, ale to dítě v nás které chce všechno co vidí kolem sebe.
Taky znám ze svého okolí podobné případy. Tam samozřejmě optimalizace výdajů pomůže nejvíc. Ale i tak je potřeba dát pozor na to, co s ušetřenými prostředky člověk provede. Když si uděláte analýzu měsíce, kdy domácnost skončila hodpodaření mínusem, s bídou v polovině případů je to díky výdajům které byly opravdu nutné. Zbytek připadá na ty, které byly víceméně zbytečné. Typické jsou v tomhle směru kouření, návštěvy restaurací, u žen pak drogerie a nákupy dalšího a dalšího oblečení :)