A což takhle k tomu dodat několik reálných výpočtů (úspora versus náklady na úsporu). Například oprava kapajícího kohoutku přijde na 1500 (když si to člověk neumí udělat sám), za tu cenu můžu nechat ten kohoutek kapat několik století a ještě na tom ušetřím.
Stejně tak zhášení úsporných žárovek velmi výrazně snižuje jejich životnost (úsporka v koupelně, několikrát děnně rozsvěcená a zhášená mi pravidelně odešla do půl roku). Náklady na nové žárovky mnohonásobně převýši úsporu energie.
Náklady na zakoupení spotřebiče v A+ energetické kategorii se za dobu životnosti zdaleka nezaplatí, navíc u většiny těchto zařízení je ono A+ pouze fiktivní a dosažitelné jen v ideálních laboratorních podmínkách.
Praním na 40° se nezlikvidují choroboplodné zárodky, náklady na léčbu exémů pak opět mnohonásobně převýší úsporu na špatném vyprání.
Prostě u naprosté většiny těchto "rad" jsou náklady na úsporu řádově vyšší než vlastní úspora.
Tam kde často rozsvěcíš se úsporka nevyplatí, stejně jako tam kde svítíš míň než tak hodinu denně. Takže když dáš na chodbu, kde jsi každou chvíli rozsvěcel úsporku, chce to jí nechat svítit pořád. Takže rozumnej člověk si udělá zásobu klasických žárovek pro místa kde svítí málo.
Naštěstí jsou zde alternativy. Kupříkladu já mám teď na záchodě halogenovou žárovku. Místo 60W normální mám 40W halogenku, svítí ještě o krapet víc, je to krásné teplé světlo a zatím drží a neodchází. Takže úsporné žárovky nejsou naštěstí jediná cesta. Ale i ta halogenka stojí 10x tolik co normální žárovka. Jen se děsím toho, že někomu v EU rupne ve škebli a zkusí zakázat i ty.
Tak asi jsem divný, ale v životě jsem neviděl krásné, teplé světlo halogenové žárovky. Pod krásným teplým světlem si představuji světlo "nažloutlé" barvy jaké vytváří například 60W klasická žárovka. Ultrafialové světlo, nebo "značně fialové spektrum" nepovažuji za teplé a navíc je při něm prd vidět a barvy se vám před očima mění...
Úsporné žárovky a zářivky jsou na tom podobně blbě, akorát spektrum jde více k bílé barvě.
P.S. Na čtení i dobrou pohodu, za přijatelnou cenu, jedině klasická žárovka!
Zkoušel jste myslet nejen na sebe?
Vody, ač vám to tak nemusí připadat, není na světě nekonečné množství. Je bezohledné nechat ji bez užitku protéct do kanálu, kdyý už vám ji někdo vyčistil a dopravil.
Ad praní na 40°C a vaše ekzémy - zkuste raději změnit prášek nebo nepoužívat žádný. Já peru veškeré oblečení na 30°C a poslední ekzém jsem měla před dvaceti lety. Kamarádka šla ještě dál a pere v "jelením slizu" (směs strouhaného pracího mýdla a sody rozpuštěná v teplé vodě) a místo aviváže používá ocet a vonné oleje; náklady na jedno praní má necelou korunu a její prádlo voní použitým olejíčkem (ocet při sušení vyvane). Zkuste to, ekzémy jsou z chemie, ne z vašich choroboplodných zárodků. Ty totiž chcípnou při sušení na šňůře :-)
No, reaguji na článek, který je o úspoře mé peněženky, tedy o tématu (podle vás) sobeckém.
A že zárodky chcípnou na šňůře - zkuste někdy něco přečíst o zákožce svrabové a podobných potvorách. Ty zahubí jedině vyvářka a poté žehlení na trojku z obou stran, na šňůře je opravdu neoběsíte. A pokud se jedná o plísně, tak tam ani to nestačí, doporučuje se před praním ještě namočit prádlo na několik hodin do octa.
A chytnou je můžete cestou v MHD, s úrovní vaší osobní hygeiny to nemusí vůbec souviset.