Pracuju jako externista pro německou firmu. Ve firmě mají v Německu 5 týdnů dovolené, letos jako benefit volno mezi vánočními svátky, tedy kromě jiných benefitů. O něčem podobném jsme si mohli v Čechách jenom zdát. Pochopitelně, na externisty (v Čechách OSVČ typu Švarc, leč nenapadnutelné, protože zaměstnavatelem je zahraniční firma, která v Čechách nemá pobočku) se to nevztahuje.
Pracuji jako hlavní účetní v soukromé firmě. Pro mě je luxus i 14 dní v celku, to jsem snad ještě nikdy neměla. Mnohem víc by se mi líbilo zkrátit pracovní dobu alespoň o hodinu! Na posledním školení jsme se bavili o nově otevřených Centrech duševního zdraví... nedivím se, že jsou potřeba :( .
Jsem v několikáté soukromé firmě a nikde se mně nestalo, že bych nedostal 14 dní najednou... Paradoxně největší buzerace (a nejen kolem dovolené) byla právě v té státní správě, kde si po každé výměně ministra jeho kamarádíčci náměstci dotáhnou své kamarádíčky ředitele odborů a tak to pokračuje až k poslednímu nýmandovi, který má ještě pravomoc o něčem rozhodovat...
No, účetní v malých firmách to nikdy neměly jednoduché. Do 10. dne v měsíci byly mzdy, 25. DPH, po Novém roce do půlky února daňová přiznání zaměstnanců, pokud dělaly DP i pro OSVČ, tak to bylo do konce března, dovolenou si obvykle braly po 25.dnu měsíce, ale na zimní mohly většinou zapomenout. Pokud byly samy OSVČ, pak pracovaly ve dvojici, protože třeba úraz nebo nečekaný pobyt v nemocnici byl pro ně katastrofou, protože berňák má termíny a omluvu nepřijímá. Kolikrát dělaly mzdy i v nemoci, třeba za mimořádnou odměnu. Do toho máte exekuce zaměstnanců, kolikrát musejí reagovat do 3 dnů, dělat účetní fakt není jednouchá práce.
Popisuji vlastní zkušenosti z několika firem u nás a v zahraničí.
V ČR trvá někde déle, než se docházka na papíru dostane na stůl účetní, tak vedoucí směny už mají vše připravené před koncem měsíce a předpokládají, že nikdo neonemocní, když o dovolené ví předem.
V Irsku nebo Anglii se pak počítá mzda ke konci posledního pracovního dne v měsíci a ten den je hotová. Pokud je sobota taky pracovní, tak už se započte do následujícího měsíce, pokud není vyplácena týdně, což je dost běžné.
Ve Švýcarsku máte výplatu na účtě obvykle už 25. den měsíce, případně ještě dříve, pokud 25. vyjde na víkend nebo svátek. Když je např. 25.12. pondělí, výplata přijde už v pátek 22.12. Výplatní pásku oproti tomu dostanete až na začátku následujícího měsíce. Případné změny mezi výplatním dnem a koncem měsíce jsou tedy ve výplatní pásce zahrnuty a změny v částce výplaty se řeší korekturou v následujícím měsíci.
Příklad: Zaměstnanec dostane 25. dne plnou výplatu a 26. onemocní. Na začátku následujícího měsíce dostane výplatní pásku, kde je již ve výpočtu mzdy zahrnuta nemocenská podpora od 26. do konce měsíce a výsledná mzda je tedy o něco nižší než výplata, kterou zaměstnanec dostal. Tím vzniká rozdíl, který se započítá jako korektura ve výplatě v následujícím měsíci -- člověk tedy dostane nižší výplatu následující měsíc.
Pracujem v zahranici a vyplaty su bezne vyplacane tyzdenne. Povazujem to za lepsie riesenie a zamestnanec by mal mat moznost zvolit si frekvenciu vyplaty sam (tyzdenne/2-tyzdenne/mesacne). Verim, ze vacsine zamestnanych by viac vyhovovalo vyplacanie vyplaty tyzdenne. Je to aj prirodzenejsie, kedze tyzden ma rovnaky pocet dni narozdiel od kalendarneho mesiaca.
Ono je to dokonce spíše naopak - míra buzerace a kontrol kolem dovolených je taková, že mě v práci (a je to soukromá firma) docela tvrdě nutí si ty dva týdny v kuse vzít, i když by se mi zrovna vybírání po týdnech s mezerami hodilo více... Zrovna tohle se docela kontroluje a případné nucení zaměstnanců ke "kouzlení s čísly", že se dovolená vybere jinak, než se napíše, je pro zaměstnavatele dost rizikové.
Moc nevěřím, že se najde firma, která by tohle porušovala plošně, případný spor totiž nemá šanci vyhrát a pokuty jsou citelné. Možná tu a tam někdo pro nějaké specifické pracovní pozice, ale typické to není ani náhodou...
Zlatá rada. Nevíme ovšem v jakém oboru dotyčný/á pracuje. V některých oborech je v každém větším okresním městě plno firem, mezi kterými lze případně přecházet. V jiném oboru aby se člověk odtsěhoval na druhý konec republiky, pokud by chtěl jít k jinému zaměstnavateli, jak píšete.
Já jdu teď taky k jinému zaměstnaveteli. Denně strávím na cestě do a z práce minimálně o 2 hodiny víc než u toho předchozího. Ne každému se toto vyplatí.