"ohrožení svobody podnikání, ale i občanských svobod či žen" - pardon, tomu vůbec nerozumím.
"v situaci, kdy se regulace navzájem odporují"
"jdou proti sobě a neutralizují zamýšlení nad výsledky."
"zpracované teady.to-consume výrobky."
"strašlivých čísel, které jsou vytržené z kontextu"
"Zohledňování pohlaví při výpočtu pojistných sazeb byl legitimním nástrojem pojišťoven,"
Přečtení diskuse u velmi nepovedeného a zavádějícího článku pana Zandla, kdy pan Zandl dělá chytrého v oblasti, kde na to nemá, kde mu schází základní orientace i elementární znalosti, bych velmi doporučoval. Jeden z nejhorších a nejnekompetentnějších jeho článků za posledních 20 let. Ne-li zcela nejhorší vůbec. Ačkoli jinak pan Zandl píše dobře a zajímavě.
Nebudu se vyjadrovat k jednotlivym bodum, ale celkove anti-EU ladeni clanku je zavadejici, nebot srovnava realnou EU s idealni libertarianskou predstavou samostatne CR. Realne ale tyto regulace zde nejsou proto, ze by EU byla nejaka antidemokraticka sila, ale proto ze etatisticky ladeni volici prevladaji jak v EU jako celku, tak v CR. V pripade samostatne CR bychom tu nemeli neregulovany libertariansky raj, ale vlastni byrokracii a trzni bariery, zavedene lokalnimi etatisty.
Staci se podivat na neclenske staty EU ci CR pred vstupem do EU. CR pred vstupem - cla na dovoz mnoha potravin; Norsko, Svycarsko - limity na dovoz potravin; USA, Kanada, Svycarsko, Norsko, Japonsko - take zakaz zarovek. Bez EU bychom tu misto jedne normy na banany (ci brambory) meli 28 ruznych.
Třeba zrovna v případě těch žárovek jsou to však zcela objektivní skutečnosti. Co potřebujete k výrobě žárovky? Sklo, kovový drát a kousek plechu a trochu argonu, který se vyskytuje volně ze vzduchu, z nějž se taky získává. Když rozbijete žárovku, uklidíte sklo a je to. Co potřebujete k výrobě úsporné zářivky? Především rtuť, něco elektroniky + luminescenční chemikálie. Více energie (a tudíž peněz) na její výrobu. Když ji rozbijete, můžete přijít do kontaktu s dost jedovatými látkami. Je nezbytně nutné zajistit kvalitní ekologickou likvidaci. A to nemluvím o praktickém užitku a životnosti - světlo ze zářivek je dost protivné a nepřirozené a jejich životnost je minimální tam, kde se často rozsvěcuje a zhasíná jen na krátkou chvíli (chodby, koupelna, záchod, sklep atd.).
Nuže, v čem že tedy jsou ty úsporky tak úsporné, aby došlo k zákazu normálních žárovek? Nemůže být sebemenšího sporu o tom, že toto je zákaz, který vzešel jako výsledek prachobyčejné lobby. Přínos toho zákazu pro životní prostředí je přinejmenším sporný. Za to přínos pro výrobce úsporek sporný v žádném případě být nemůže...
Nehledě na to, že při zákazu žárovek se argumentovalo nemalými úsporami elektřiny. Jsou ale větší žrouti elektřiny. Když někomu vadí spotřeba žárovek, tak proč se třeba nezakázaly bojlery pro ohřev teplé vody? Můžeme je ekologicky nahradit ohřevem vody na kamnech, do nichž nacpeme polena. Aha, ekolog by musel vzít do ruky sekyrku a makat? Hmm, taky by mu to neškodilo, aspoň by ho přešly některé pitomé ekologické myšlenky (jako třeba velmi "ekologické" soláry, které jsou na polích, kde mohla růst aspoň ekologická tráva).
Toto je ale ještě absurdnější myšlenka, ne proto, že by někdo měl makat se sekyrkou, to je věcí svobodné volby každého ovčana, ale vedlo by to k masivnímu odlesnění celé země. Ostatně se stačí podívat na historii plochy lesů, jak se začala zvyšovat v době, kdy došlo k náhradě dřeva jako paliva například uhlím a později plynem či elektřinou.
A kdyby pohled do historie nestačil - stačí si spočítat, kolik m^2 plochy porostu vychází na jednoho občana a kolik kWh na této ploše vyroste za rok v porovnání s tím, kolik kWh energie potřebuje pro topení a ohřev vody.
Se soláry je to samozřejmě pravda a je to ještě horší - nejenom že zavazí na ploše, kde by mohlo být něco jiného, ale navíc to vede k odplavování (nezatravněné) půdy a půda je jedna z věcí, která se obnovuje dlouho a dokonce bych řekl, že je to nejdůležitjší "surovina", kterou tady kromě uranu máme.
Bohužel, žádná myšlenka není pro zelené mozky dost absurdní, aby ji nevzali vážně. Co jiného je jejich požadavek na přechod na biopaliva než zprostředkované ohřívání vody poleny? A to ještě kvůli konverzi na elektřinu jen asi s třetinovou účinností než kdyby opravdu si v tom kotli zatopili.
Nojo :(
Ale zábavné bylo sledovat, jak se cukali, když dal nějaký profesor požadavek na to, aby se udělal jednoduchý pokus - uzavřená oblast, do níž se nebude přivážet palivo zvenku a bude se tam pěstovat řepka používaná mj. i pro pohon traktorů a dalších zemědělských strojů, co se při pěstování té řepky používají.
Logicky by měl tento systém na výstupu generovat nějaké řepkové palivo že? Ovšem skutečnost je jiná...
mnohem vetsi problem vydim v tom, ze takovi demetni tupci (v horsim pripade rizeni demagove resp. uzitecni idioti) jako vy, budou svalovat vinu na jakesi imaginarni pomatene dredovite "ekology". pritom je zjevne, ze za celym timto humbukem je prumyslova loby a snaha dale zdimat lidi a prirodu.
Možná je za tím humbukem průmyslová loby, ale nebýt zelených (bez)mozků, kteří se jdou po každé nesmyslné myšlence jak slepice po flusu a prosazují její realizaci, by ta průmyslová loby splakala nad výdělkem. Ano, zelení (bez)mozci jsou v roli užitečných idiotů, ale to je nezbavuje zodpovědnosti za jejich nesmyslné chování.
Zelení (bez)mozci se podepsali na více opatřeních. Kdyby šlo o lidi, kteří přírodě rozumějí a žijí v ní, neřeknu ani popel, ale protože jde o (bez)mozky z města, kteří nevypěstovali ani šnitlík v květináči a snaží se žvanit do kdečeho, čemu kolikrát ani nerozumí, to je pak na pováženou.
Další příklad: pelety a palivo. Když porazím strom, nařežu z něj polena a naštípu je, nepoužívám ekologické palivo. Když si ale koupím peletky, tedy dřevěný slisovaný odpad, jde o palivo ekologické. Na kotel pro ekologické palivo můžu dostat dotaci, na kotel na polena ne (protože co kdybych spalovala něco jiného než polena, že?). Co na tom, že spalování polen je ekologičtější než celé slavné spalování peletek? Minimálně ušetřím energii, použitou na lisování oněch peletek, krom toho když si vlastnoručně připravím polena, ještě si zvýším fyzičku, budu zdravější, ušetřím za fitko a jako bonus vykonám užitečnou práci. A na závěr: kotel na "neekologická" polena stojí cca 30.000,- Kč, kotel na ekologické peletky asi 90.000,- Kč. Docela rozdíl.
Kdyz uz chcete neco kritizovat, je dobre se o tom aspon informovat. U Vubec nejde o drevo a peletky a ktere palivo je 'ekologicke', ale o to, ze 'dotovane' kotle musi splnovat daleko prisnejsi emisni normy, zejmena co se tyce jedovateho oxidu uhelnateho, ale i prachu a uhlovodiku a navic maji vyrazne vyssi ucinnost. Bezny kotel na drevo ma vic nez desetkrat vetsi emise CO nez automatizovany kotel na pelety splnujici 4. emisni tridu.
Takze ano, spalovani rucne nasekaneho dreva v beznem kotli je dost neekologicke - ne sice kvuli emisim CO2 (tam je to idealni), ale vzhledem k emisim CO, prachu a uhlovodiku.
Jediné s čím souhlasím jsou ony žárovky. Ostatní jsou bludy a zavádějící informace jako od p. Klause. Autor byzřejmě chtěl být raději pod ruským vlivem. A samostatný být v dnešním globalizovaném světě být nemůžem. Ženy by měly být více zastoupeny jak ve firmách tak ve vládé. Dovoz surovin s menší daní je pochopitelný. Jinak bude vyší nezaměstnanost. A nakonec porovnání vydaných a přerozdělených peněz to je hotová demagogie jen pro lidi co neumí počítat. Ano EU by měla být svižejnější a omezit byrokracii.
VYHLÁŠKA O ZELÍ JE HOAX: http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/1600957