Hlavní navigace

5 + 1 tip, jak podat daňové přiznání

6. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nestůjte na finančním úřadu frontu jako na banány. Využijte situace, kdy úřad přijde za vámi. Jak si podání daňového přiznání co nejvíce ulehčit?

Pokud jste nepřenechali radosti podání daňového přiznání na daňovém poradci, měli byste ho správci daně odevzdat do 2. dubna. Tento den je také posledním termínem pro úhradu daně, kdy už prostředky musí být na účtu finančního úřadu. Dnes si ukážeme možnosti, které se pro podání růžového formuláře nabízí.

Když přijde hora k Mohamedovi…

Horou, která zamířila k Mohamedovi by se dala popsat každoroční situace, kdy pracovníci finančních úřadů vyjíždějí do vybraných měst pomoci poplatníkům s podáním daňového přiznání.

Na setkání se dozvíte novinky a změny v daňových předpisech a pracovníci vám formulář zkontrolují. Na témže místě ho tak můžete i platně podat. 

Většinou se akce koná na městských úřadech. Pokud chcete využít této podané ruky, nemeškejte. Výjezdy začaly už 5. března. Termíny načasované na začátek března ale mají v drtivé většině ve stejném městě ještě jeden rezervní pozdější termín.

Zda přijede správce daně i k vám si můžete zjistit na webu České daňové správy, kde jsou vypsány termíny akcí podle jednotlivých krajů.

Online s elektronickým podpisem

Pokud máte elektronický podpis, můžete podat daňové přiznání a nevytáhnout přitom paty z domu. Stačí vám vyplnit interaktivní formulář EPO, který najdete na Daňovém portálu.

Kromě časové úspory vám tato možnost nabídne i elektronického průvodce s vysvětlivkami, aktuální sazby, formální kontrolu formuláře i automatické odeslání finančnímu úřadu.

Pokud si nejste něčím jisti, funguje na webu také ePodpora s nejčastějšími dotazy i kontaktním formulářem.

Elektronický podpis ale musí pocházet od certifikovaných autorit akceptovaných ministerstvem financí, kterými jsou pouze:

  • Česká pošta,
  • eIdentity a.s.,
  • První certifikační autorita a.s.

Daňový portál také vygeneruje požadovaný formát pro případ, že chcete odeslat formulář přes datovou schránku.

Koketujete s myšlenkou pořídit si datovou schránku? Pomůžeme vám se rozhodnout. Přečtěte si o tom, jak se používá v našem seriálu o datových schránkách.

Přes datovou schránku i bez podpisu

U datové schránky ještě zůstaneme. Ta vám totiž umožňuje podat daňové přiznání online i bez elektronického podpisu. Musíte ale dokument poslat ve formátu datové zprávy, nikoli přes schránku zaslat jen přiznání v Excelu či PDF.

Správný formát vám vygeneruje právě aplikace EPO na stránkách Daňového portálu nebo i interaktivní formulář na serveru Měšec.cz, přes který se dostanete až do datové schránky. Ta přiznání zašle na příslušný finanční úřad. Pro ověření ve vaší „datovce“ hledejte zprávu potvrzující doručení formuláře.

Strukturu a formát předepisuje pokyn D-349, který vydalo k 1.1. 2011 ministerstvo financí a který stále platí. Na povinné struktuře a formátu daňového přiznání pro datové schránky se v poslední době nic nezměnilo, potvrdila serveru Měšec.cz Jaroslava Musilová, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Online s ručením omezeným

Nemáte elektronický podpis ani datovou schránku? I tak si můžete podání zpříjemnit využitím interaktivního formuláře nebo daňového přiznání v Excelu či PDF, který nabízí k využití finanční server Měšec.cz. K samotnému doručení ale už musíte využít tradičnější způsoby.

Stejné možnosti vám bez elektronického podpisu a datové schránky nabízí také Daňový portál. Ten ale  formulář odešle na finanční úřad sám. Na vás je pak vytisknout tzv. e-tiskopis, který je vygenerován po odeslání přiznání aplikací EPO a vy ho do 5 dnů musíte vlastnoručně podepsaný podat správci daně ještě v listinné podobě. 

Osobně s procházkou

Jedním z tradičních způsobů je osobní podání na finančním úřadu. Formulář buď můžete nechat na podatelně, nebo ho odevzdat přímo na příslušném oddělení. To má tu výhodu, že pokud tak nečiníte na konci března kdy se zde dveře „netrhnou“, leckdy se pracovnice uvolí vám před podáním formulář ještě zkontrolovat.

Ve dnech od 26. 3. do 30. 3. 2012 navíc budou finanční úřady v pracovních dnech otevřeny do 18 hodin. Finanční úřady v okresních městech pak otevřou také v sobotu 31. 3. od 8 do 12 hodin. 

Do 18. hodin budou všechny finanční úřady otevřeny i 2. dubna. Jak už jsme psali, je to letošní poslední den pro podání přiznání a úhradu daně. Pokladny úřadů však budou fungovat jen ve svých obvyklých pokladních hodinách.

Doporučeně přes poštu

Poslední možností je zaslat daňové přiznání poštou. U podání rozhoduje datum razítka, které musí nést nejpozději datum 2. dubna. (Opačný postup platí u platby daně, kdy 2. dubna už musí být peníze na účtu finančního úřadu). Formulář pošlete doporučeně, vyhnete se tak problémům v případě, že by se zásilka ztratila.

Pokud chcete využít 5denní lhůty, kterou opozdilcům nabízí daňový řád ještě po řádném termínu pro odevzdání, dejte si u podání přes poštu pozor. Pokud podáváte přiznání v zákonné lhůtě, platí že vám stačí poslední den této řádné lhůty na razítku z pošty. Po posledním dnu lhůty už se ale na podací razítko spoléhat nemůžete.

dan_z_prijmu

Pokud by poplatník podal na poštu přiznání až po posledním dnu lhůty, pak již bude záležet na tom, jak rychle to pošta finančnímu úřadu doručí. Zde se totiž již neuplatní ustanovení o zachování lhůty (tedy že lhůta pro podání daňového přiznání je zachována, pokud nejpozději v poslední den této lhůty je daňové přiznání podáno na poště), neboť daňové přiznání již bylo podáno po této lhůtě. Pokud toto zpoždění bude delší než 5 pracovních dnů, bude mu uložena pokuta, vysvětlila serveru Měšec.cz Jaroslava Musilová,  mluvčí Generálního finančního ředitelství. 

Takže k podání během posledního dne, který stanovuje 5denní lhůta daňového řádu, nepoužívejte poštu, ale doneste formulář na úřad osobně. I pokud totiž pošta dodrží „dnes podáte, zítra dodáme“, budete o den v prodlení a pokuta vás nemine.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).