V článku se doporučuje využít služeb právníka. K tomu je ovšem třeba dodat, že právní služby se zárukou včetně vyřešení otázky bezpečné platby kupní ceny vám může poskytnout jen notář nebo advokát. Advokáti používají smluvní ceny, notáři se řídí závazným notářským tarifem. Málokdo ví, že je výhodné u notáře řešit nejen notářskou úschovu kupní ceny, ale současně i sepsání kupní smlouvy notářským zápisem. U nemovitosti za 3 mil. Kč stojí samostatná notářská úschova 9.600 Kč. Pokud je s notářskou úschovou spojeno i sepsání kupní smlouvy, pak za oba úkony dohromady zaplatíte v uvedeném příkladě 11.490 Kč (na sepsání smlouvy se uplatní sleva 90%). Notář má přímý přístup do katastru nemovitostí a tak může v okamžiku podpisu kupní smlouvy zkontrolovat, zda například nepřišla dodatečně blomba od exekutora. Notářský zápis je veřejnou listinou a za případné pochybení notáře při jejím sepisování ručí stát. V příkladu uvedené ceny jsou bez DPH.
Už jsem to psal v jiné diskusi, notář neudělá smlouvu na míru. Samozřejmě asi u mnoha převodů stačí použít standardní vzor kupní smlouvy, ale jsou situace, kdy je vhodnější nechat kupní smlouvu sepsat advokáta. Notáři na poskytování individuálních právních služeb nejsou nastavení, jde v podstatě o "státní úředníky".
Podle vzorů vám možná sepíše smlouvu realitní kancelář. U notáře nebo advokáta se s takovým postupem nesetkáte. Advokáti mají poměrně široké portfólio práva - občanské, trestní, obchodní, správní, rodinné, insolvenční. Notáři se zabývají především sepisováním veřejných listin a dědickým právem. S převody nemovitostí mají určitě bohaté zkušenosti. Notář působí nestranně a snaží se předcházet sporům - t.j. zjistí relevantní právní skutečnosti a obě strany na ně upozorní. Advokát má jiný přístup - hájí svého klienta. Proto si notáři a advokáti vzájemně nekonkurují - každá z těchto profesí má své poslání. To že za notářskou činnost přebírá záruku stát je výrazem specifického postavení a autority notářů. Státními úředníky přestali být notáři v roce 1991. Účelem příspěvku bylo upozornit, že v odborném článku pojednávajícím o bezpečné koupi nemovitosti by autor měl být přesnější a neodkazovat pouze na "služby právníka". To, že je někdo právník - absolvent právnické fakulty - ještě samo o sobě nedává vůbec žádnou záruku.
U notáře jsem naposledy zakládal s.r.o.
Paní měla honosnou kancelář, houf asistentek, ale v jí vypracované společenské smlouvě byly cizí údaje včetně cizích osobních údajů a nezapracované požadované změny. Jen nedbale přepsaná šablona.
Za ty peníze opravdu drahá sranda. Podobnou zkušenost jsem měl i při dalších setkáním s tímto povoláním. Notář má automaticky neustálý přísun zakázek, nulovou konkurenci, doživotní razítko, to se pak musí starat jen o utrácení vydělaných peněz a být důležitý. Notář je zbytečný parazit, žádná autorita.
Tak přesně to samé jsem zažil s jednou realitní kanceláří... Dámy netušily, že v MS Wordu existuje něco jako sledování změn, takže v návrhu smlouvy byly jména a adresy prodávajících, kupujících, nemovitostí, kupní ceny... To vše zřejmě za celou dobu existence realitky. Měly namaštěnou jednu smlouvu a jen v ní měnily údaje...
Nebude to tak, že pan Milan Novák je alias petr.p (shodná ip adresa ---.net.upcbroadband.cz), který vystupuje v různých diskusích s ničím nepodloženými útoky proti notářům a s evidentní neznalostí práce notáře a kontrolních mechanismů notářské komory ? Smyšlená historka je zjevně nepravdivá. Každý notářský zápis má svou spisovou značku, originál je trvale uložen u notáře, notářské zápisy namátkově kontroluje komise dohledu notářské komory. Notářský zápis je veřejnou listinou, která je jako taková nadána veřejnou vírou, že informace v ní uvedené jsou pravdivé. Žádný notář by si nedovolil pochybení v takovém dokumentu. Jen těžko si lze představit, že stát přebírá odpovědnost za důsledky chyb ve veřejných listinách, kdyby tomu bylo tak, jak se zde někdo snaží tvrdit.
Když nejsou argumenty, tak se prostě jen tak hází špína, že ?. Těžko odhadnout pohnutky, ale nic pozitivního to návštěvníkům tohoto portálu nepřináší.
Vaše teorie není beze smyslu (petr.p je bankéř, takže jeho házení špíny na cokoliv, co není bankovní, je sice trapné a ukazuje to na jeho nulovou inteligenci pro bankéře typickou, ale je to prostě on), ale .net.upcbroadband.cz není IP adresa... To je jen doména, kterou má pravděpodobně každý zákazník UPC.
Příště zkuste lépe aplikovat forenzní analýzu textu :-) Pan notářský kandidát se cítí uražen naprosto zbytečně, na Měšci vystupuji konzistentně pod zkratkou svého jména a příjmení - petr.p.
Moje ex pracuje v notářské kanceláři a v jiné kanceláři mám bývalou spolužačku a několik let jsem předplatitelem časopisu Ad Notam, takže přehled o činnosti notářů mám myslím dostatečný (právě z mých zkušeností pramení moje skepse). Jinak ale notářský stav v obecné rovině uznávám a jsem zastánce existence notářů a napsal jsem to už v jiné diskusi zde na Měšci, sám notáře využívám, ale jen k činnostem, ke kterým jsou určeni (např. notářské úschovy). K sepisu smlouvy bych notáře nikdy nepoužil.
S tím, co napsal diskutující Milan Novák ale vyjadřuji solidaritu.
Intri: jako hele chlape, díky, ale bankéř nejsem :-D Kupuji nemovitosti a pronajímám, jsem pronajímatel.
Vy jste asi taky notář, co? Nabubřelý jste na to dost. Proč bych si asi vymýšlel autentickou zkušenost s notářem? Neházím špínu, jen popisuji, co se mi stalo.
A jestli to chcete vědět, další zkušenost byla při vyřizování dědictví. Aniž by byl jakýkoliv problém, rok na to notář úplně kašlal. Nekomunikoval. Dost nepříjemná sranda, když máte zablokovaný účet a mnohý majetek! Oni jaksi notáři nemají stanoveny žádné závazné lhůty, do kdy se musí uráčit. A vybrat si nemůžete, někoho vám přidělí a nazdar.
Předpokládám, že se milý notář natřásal na diskusích, místo aby pracoval na případech, které bezprostředně ovlivňují životy lidí. A to nejsem jen já, internet je podobných příběhů plný!
Notáři jsou v závětří veřejné kontroly, novináři se o ně nezajímají, protože na rozdíl od exekucí jde o nudné téma. Problém s notáři je, že od 90. let navyšují chytrým lobbingem mezi poslanci a na ministerstvu spravedlnosti svou moc - nejprve si přisvojili monopol na zakládání a převody eseróček (v Česku firmu bez razítka od notáře nezaregistrujete), pak si přisvojili dědické řízení (zde ale uznávám jistou účelnost a zrychlení dědických řízení oproti stavu, který panoval dříve), nedávno se snažili přisvojit monopol na převody nemovitostí (pro každý převod nemovitosti by bylo nutné razítko od notáře). A lobbují dál... viz nový občanský zákoník a § 441 - to je typický a konkrétní příklad tichého lobbingu notářské komory.
Je to mimo téma diskuse. Takže jen krátce. V autorském týmu k NOZ nebyl žádný notář a § 441 není to, nad čím notáři jásají. Přináší to problémy v právní praxi. Přečtěti si prosím o tom více zde:
https://obczan.cz/zakon/noz/cast-prvni/hlava-iii/dil-2/oddil-1?do=detail-item-1283-comments-item-3044-switchExpanded
Na portálu obcan.cz se můžete i zapojit do veřejné diskuse k novele NOZ. Pokud je mi známo, tak znění § 441 si prosadil prof. Eliáš i proti názorům svých oponentů.
Nuž, pokud znění § 441 notářům tolik vadí, NK ČR měla možnost křičet před přijetím NOZ - neozvala se.
V rekodifikační komisi, a to konkrétně v minitýmu pro otázky zastupování, seděl za notáře Erik Mrzena. Porovnával jsem znění a v původním návrhu NOZ z roku 2007 takto přísná úprava ještě nebyla a dostala se do návrhu až roku 2008 (tj. ještě před předložením návrhu vládě, ale poté, co se pan Mrzena stal členem minitýmu). Bohužel nevím, kdo konkrétně do § 441 tuto šikanózní povinnost o plných mocech ve formě notářského zápisu prosadil, ale jistě to není problém zjistit ze zápisů a mělo by být v zájmu notářů očistit své jméno, pokud za změnou notáři nestojí.
Ale i kdyby za změnou notáři nestáli, je primárně vinou notářů, že nezačali křičet už v roce 2008. Každý profesní stav si má hlídat "své" paragrafy v zákonech. Říká se tomu veřejná kontrola...
Pane Nováku, předpokládám že víte, že notář vyřizuje pozůstalost z pověření soudu a soud také jeho činnost kontroluje. Asi také tušíte, že notář musí oslovit banky, úřady a další subjekty aby zjistil aktiva a pasiva dědictví. Mnohdy se čeká na odpověď delší dobu. Notář může účtovat svou odměnu a hotové výdaje až po ukončeném dědickém řízení. Logicky je v jeho zájmu učinit tak co nejdříve. Těžko v diskusi zde někdo posoudí Váš konkrétní případ. Pokud máte vlastní negativní zkušenost s postupem notáře, obraťte se prosím se svou stížností na Notářskou komoru České republiky: http://www.nkcr.cz
Připomínám, že diskuse je o tom, jak bezpečně koupit nemovitost. Domnívám se, že jsme poskytli relevantní doplňující informace, které mohou být užitečné. Na rozdíl od Německa či Francie máte u nás plnou svobodu - můžete si sepsat kupní smlouvu a návrh na vklad do katastru nemovitostí sám. Rovněž zaplacení kupní ceny můžete řešit dle vlastní úvahy.
V článku je uveden velký omyl - ve skutečnosti za peníze v notářské úschově stát neručí. Dojde-li teoreticky ke zpronevěře peněz z úschovy notářem, klient má smůlu. Stejně jako u zpronevěry advokátní úschovy. Klient v takovém případě nedostane od nikoho nic - žádné státní garance ani pojištění na zpronevěru advokátů a notářů nefungují. Pro klienta jsou oba tyto typy úschov "na vlastní nebezpečí". Více na webu klientů poškozených v realitce Century 21: http://kauza-century21.webnode.cz/
Od 1.1.2014 došlo k novelizaci notářského řádu. Nově zní §2 takto: "Výkonem notářství se rozumí sepisování veřejných listin o právních jednáních, osvědčování právně významných skutečností a prohlášení, přijímání listin a peněz do notářské úschovy (dále jen „notářská činnost“). Notářskou činnost vykonává notář nestranně."
Uložením do notářské úschovy dochází vedle uložení do soudní úschovy také ke splnění některých závazků a nemůže být takto plnící účastník smluvního vztahu v prodlení. Přijetí notářské úschovy společně se sepisováním veřejných listin o právních úkonech a osvědčováním právně významných skutečností a prohlášení jsou výkonem notářství. Z těchto důvodů a z důvodů zachování právní jistoty by mělo mělo platit, aby to byl stát, kdo bude odpovídat za případnou škodu. Jednoznačně to ale dovodit nelze, neboť legislativní změny byly přijaty poněkud překotně a zatím k této otázce není žádná judikatura. Dosud ale také nenastal jediný případ, kdy notář poškodil klienty z titulu přijetí peněz do notářské úschovy.
Oproti advokátům je tu další podstatný rozdíl. Advokát přijímá peníze jako fyzická osoba, notář přijímá peníze při výkonu notářské činnosti z pověření státu. V případě, kdy dojde ke smrti notáře, popřípadě k úpadku a následné exekuci, peníze jsou odděleny od osobního majetku notáře a nikdy se nestávají součástí exekuce nebo dědického řízení. Součástí přijetí notářské úschovy je i vyhotovení protokolu o přijetí peněz do notářské úschovy a záznam do centrální evidence vedené notářskou komorou. Protokol je zařazen mezi spisy notářského úřadu. V případě smrti nebo odvolání notáře převezme notářský úřad jiný notář na základě pověření ministrem spravedlnosti (na základě výsledků konkurzu).