Tak jestli je někdo svobodný bezdětný (tedy neživí ženskou a dítě nebo dokonce děti) tak proč ne. Člověk co prostě musí koupit pro rodinu bydlení, rodinu živit, dotovat např. manželku na mateřský tak prostě nemá šanci ani s hodně nadprůměrným platem něčeho takového dosáhnout.
Může se samozřejmě zadařit nějakým dobře strefeným podnikatelským záměrem, ale to nás zjevně nenaučí nějaký "plán" nějakých pochybných podvodníků viz článek.
Malý výpočet:
Od 25 vydělávám, nadprůměrný příjem třeba 60 hrubého tedy 40 čistého. Při skromnějším životě je možná šance 20 utratit a 20 tisíc měsíčně odklonit.
Výsledek? Ve 40 po 15 letech mám na účtu při ročním úroku 5% (hodně optimistické) cca 5,3 milionu. Měsíčně to hodí opět při 5% úroku 21 tisíc Kč. Tedy 15 let bez dovolené, děti bez kroužků, hraček atd. Jenže za těch 15 let už jsou měsíční náklady ne 20 tisíc ale díky inflaci 40 tisíc. Tedy žádná finanční nezávislost se jaksi nedostavila.
Tedy jak to opravit? Neženit se, děti nedělat, vydělávat ne 60 hrubého ale 200 tisíc hrubého, investovat ne s 5% ziskem ale s 20% ziskem atd..
Prostě NEREÁLNÁ POHÁDKA, NESMYSL, LEŽ. Pro 99,99% naprosto nedosažitelná meta a nějaký "plán" na tom nemá nejmenší šanci něco změnit!
Jeden můj kamarád má ženu a dítě. Byt mají od jejích rodičů. Kámoš měl těžké dětství, tak je zvyklý na chudobu. Nekupuje žádné kraviny. Nepotřebují drahé auto, luxusní dovolenou, domácí kino, ... Je to programátor, vydělá mnohem víc peněz, než kolik utratí. Za ušetřené prachy koupil z části na hypotéku už asi 3 byty v Příbrami (říká, že je tam lepší poměr nájem/cena bytu než např. v Praze) a pronajímá je. Už teď je v plusu a tvrdí, že za 5 let hypotéky splatí a nějakých 15 tisíc na měsíc jim jako rodině stačí. A že pak půjde cca v 35 letech do "důchodu". Čili jde to. Pokud člověk hodně vydělává (stačí tak 2x víc než půměrný plat), málo utrácí (nepotřebuje barák v satelitu za 5 mega, každých 5 let auto za půl mega, dovolenou na Seychelách...), vybere si spávnou ženskou a má trochu štěstí. Ale nikoho jiného takového neznám.
"barák v satelitu za 5 mega, každých 5 let auto za půl mega, dovolenou na Seychelách" je vcelku standard a nevidím důvod, proč by si to dost vydělávající člověk nemohl dopřát, možná jen to auto by vydrželo o pár let déle a Seychely teda nejsou zrovna destinace, po které bych podruhé toužil. Byl jsem tam pracovně 2 týdny, firmu to muselo vyjít tak přes 200 tisíc, a přesto nic moc: mizerné služby, všechno brutálně předražené, líní a neustále zhulení nebo ožralí domorodci, zločinnost. Pěkná příroda a někdy vynikají jídlo to moc nezachrání. Znám destinace, kde si to člověk užije za 1/10 mnohem víc v pohodovějších podmínkách.
V pohodě, kdo chce (a má na to), ať si tohle všechno dopřeje. Já jsem jen chtěl napsat, že pro člověka se slušným (ale nijak extrémním) programátorským platem jsou právě tyhle požitky sice dosažitelné, ale zároveň jsou nejčastější překážkou pro dosažení v článku popsané "finanční nezávislosti".
Znám xx lidí, co to v životě neměli lehké. Ale s 15.000,- může vyžít jen rodina s kojencem, který ještě nejí a je plně kojen. Pardon, ale až z toho dítka bude středoškolák a bude denně dojíždět 30 km,- do školy, tak budou stovky jen lítat. To už těch 15.000,- měsíčně zdaleka stačit nebude.
Čtyřčlenná rodina s dospívajícími dětmi projí přibližně těch zmíněných 15 tis. (125 Kč za osobu na den je na slušnou stravu tak akorát). Energie, oblečení, pojištění, koníčky, potřeby ke studiu atd. jsou už nad těmi 15 tis. Za 15 tis. by taková rodina mohla vyžít, musela by si ale hodně vypěstovat, chovat nějaká zvířata (prasata, slepice, králíky, možná kravku nebo kozu na mléko) a být VELMI nenáročná.
Je mi jasné, že i domácí zvířata musí jíst. Aby byl chov výhodný i finančně, je potřeba mít levný zdroj krmiva (ideální je pracovat nebo mít známé ve větším stravovacím zařízení, kde tolerují odnášení zbytků). Jinak je to spíš o lepší chuti a potravinách bez chemie.
Co se týče času, tam by neměl být problém. Reagoval jsem na pána jehož známý si zajišťuje pasivní příjem, takže na chov zvířat by měl mít času dost. Je ale otázkou, jestli by se takový pasivní příjem dal uznat (podle mě by pasivní příjem měl pokrýt potřeby aniž by člověk cokoliv dělal).
Stačí začátek: "Jeden můj kamarád má ženu a dítě. Byt mají od jejích rodičů..". Jenže každý nedostal byt zadara. Kdo se má ve 25-30 na začátku kariéry rovnou starat i o rodinu, tedy koupit byt/dům tak prostě nemá na to aby zbývalo extra moc peněz např. na nákup dalších bytů.
Neříkám že to nejde, jsou výjimky jako svobodný bezdětný programátor nebo třeba rodina co jí nějakým zázrakem stačí 15 tisíc na živobytí. Ale jsou to výjimky co potvrzují pravidlo.
Smysl diskuse je o tom, že článek je sprostá agitka na nějaké podvodníky, pro 99% obyčejných lidí je naprostý nesmysl dosáhnout do 10-20 let nějaké finanční nezávislosti, tedy pokud celou tu dobu nebudou žrát kořínky a děti chodit v hadrech z kontejneru.
Přesně tak. Programátor žijící v mamahotelu se stane finančně nezávislým klidně i dříve než za 10-20 let. A ani se nemusí nějak extra uskromňovat. Rodina s běžným příjmem (2/3 lidí berou méně než 25 tis. hrubého) má minimální šanci stát se finančně nezávislou kdykoliv, natož třeba do 20 let.
Ta jejich statistika bude možná i nezfalšovaná (věřme tentokrát i statistice, kterou jsme sami nefalšovali), nejspíš ale neobsahuje běžný vzorek lidí, ale lidi, kteří se o finanční nezávislost zajímají a dost z nich určitě i proto, že tuší, že by měli šanci stát se fin. nezávislými. Je to jako s hypotékami. Banky se občas chlubí tím, že u nich dostane hypotéku hodně přes 90% žadatelů (a je to nejspíš pravda). Z toho ale nevyplývá, že 90% obyvatel ČR má dostatečnou bonitu pro získání hypotéky.
Byt od rodicu = financni nezavislost.
Kdyby mel zacinat v podnajmu a setrit na akontaci, aby si zaplatil byt v Praze, vypadal by jeho zivot uplne jinak.
Taky je otazka, jak dlouho vydrzi jeho manzelka takto skrblit.
A evidentne miri k tomu, ze sice bude milionar, ale ty jeho penize rozfrcaji jeho deti; on a jeho manzelka budou cely zivot "nezavisli", ale penize si uzije nekdo jiny.
Chudý člověk má veliké potřeby, které potřebuje ihned uspokojit. Jelikož často nedisponuje potřebným kapitálem, půjčí si peníze, aby potřebu ukojil. Stav uspokojení ale netrvá dlouho - za chvíli přichází další potřeba a s ní i další zadlužení. To může dospět až do stavu předlužení, kdy chudý člověk nebude schopen ze svých příjmů zaplatit všechny své nutné výdaje.
Bohatý člověk má velmi skromné potřeby. Spokojí se s málem. Díky tomu hodně ušetří a tyto přebytky investuje do aktiv, která mu přináší odpovídající výnos. Tento výnos opakovaně reinvestuje a postupem času jsou výnosy z jeho majetku natolik vysoké, že pokryjí jeho veškeré výdaje.
Celé je to v hlavě.
Ale houbelec. Začínal jsem po škole za 35 tisíc hrubého, ve firmě 5 let každý rok o 25% nárůst platu + bonusy až 100 tisíc hrubého čtvrtletně. Po 5 letech odchod do top managementu jedné firmy, plat velice luxusní, nyní dělám krizového manažera a odměny za úspěch jsou v řádech milionů + měsíčně velice luxusní základní odměna.
Ach tak, takže to bylo tak, že jste na chvilku zaskočil na net, přečetl několik příspěvků, napsal svůj komentář a zbytek večera jste strávil zábavou, kterou si mohou dovolit jen boháči jako jste vy (možná jste zaskočil na večeři za několik tisíc, možná jste byl v luxusním masážním centru, možná jste doma popíjel archivní víno za několik desítek tisíc,...). Jistě jen malou část večera jste trávil tak, jak jej může trávit téměř kdokoliv. Dřív jsem si myslel, že mají boháči lepší zábavu než je účast v internetových diskusích. Asi to tak ale není, protože internetové diskuse jsou plné lidí, kteří jsou těžce za vodou a nemají zrovna lepší zábavu než se o své zážitky dělit s obyčejnými lidmi, kteří jsou rádi, že mají na nájem, jídlo a internet:)
Když na to mám bydlím v drahém bytovém komplexu či vile a tam určitě není internet.provider UPC....to spíše vypadá na panelák, protože v luxusních bytových komplexech se využívá fiber back bone network a úplně jiní poskytovatelé netu, ale možná hodně šetří - tak proto ten panelák a trávení času před stránkami, které se označují xxx.....
Děkuji za Váš názor, Bobe.
Dovolím si na něj reagovat, mám pocit, že z Vás mluví Vaše špatné zkušenosti s „poradci“ (naschvál to píšu s uvozovkami ;-)).
Rád bych, abychom s vaničkou nevylévali i dítě. Finanční plánování je velmi užitečný nástroj pro lepší správu vlastních peněz. Pomáhá nám zjistit, co udělat pro dosažení svých cílů (a zda jsou vůbec reálné). Nejvyšším a finančně nejnáročnějším cílem je finanční nezávislost. Druhou otázkou je, kdo a jaký finanční plán Vám sestaví.
Váš výpočet je inspirativní. Vyjdu proto z Vašich čísel.
5% roční výnos není vůbec nadsazený, záleží samozřejmě na tom, kde chcete peníze odkládat. Jestli do banky nebo do jiných konzervativních produktů, pak je 5 % opravdu optimistických. Na dlouhodobé cíle (= finanční nezávislost) jsou nejvhodnějším instrumentem akciové podílové fondy. U nich můžeme očekávat dlouhodobý výnos 5 - 6 % NAD INFLACI.
Budete-li odkládat 50 % svého příjmu = 20 000 měsíčně, pak za 15 let budete mít při průměrném výnosu 5 % nad inflaci 5,3 mil. Kč V DNEŠNÍCH CENÁCH.
Pokud byste odkládal 15 000 měsíčně (kvůli dovolené, kroužkům dětí apod.), dosáhl byste stejného výsledku o 2 - 3 roky později - za 17 až 18 let.
Při investici 25 % příjmu = 10 000 měsíčně byste stejného cíle dosáhl za 22 - 23 let.
A pokud byste chtěl mít 5,3 mil. Kč (v dnešních cenách) za 30 let, pak Vám stačí měsíčně investovat cca 5 300 Kč.
Prostě podle mého přesvědčení i osobních zkušeností je finanční nezávislost REÁLNÁ a PRAVDIVÁ. Ale záleží na každém z nás :-)
Pokud budete chtít další informace, Bobe, rád Vám pomůžu.
Přeji Vám hezký den.
"U nich můžeme očekávat dlouhodobý výnos 5 - 6 % NAD INFLACI."
No, očekávat můžeme cokoli. Přílet mimozemšťanů, výhru v loterii,
dlouhodobý výnos 5 - 6 % NAD INFLACI, to, že nám mim ozemšťani vrátí Elvise.
Ale kontrolní případ pro to, jak je ten nadinflační výnos pravdědpodobný, o 5-6% nad ibnflaci nemluvě: ŽÁDNÝ fond, ŽÁDNÁ banka neposkytuje důchodové DLOUHODOBÉ spoření, kde by garantoval jen takovou maličkost: pouhé vyrovnání inflace. Jen vyrovnání, oni o korunu více s tím, že celý zisk nad inflaci by byl jejich. NIKDO do toho nejde.
Samozřejmě, zcela nezávazně pohovoří o OČEKÁVÁNÍCH. Každému povědí, co chce slyšet. Ovšem bez záruky.
Finanční poradce je školen aby zákazníkovi, který je ochoten někam investovat na dobu 20 ti let, sděloval , že investice zhodnotí 6% ročně. Na jednoduchou otázku jaký je to produkt, vám pochopitelně srozumitelně neodpoví a bude blábolit o akciových podílových fondech. Ty mají vlastní režii i několik ročních % z vašich peněz. Je to produkt pro hlupáky - funguje , protože troubů je více než 50%.
Jsme v Čechách, kde jsme po r. 1989 zažili tunelování kdečeho, tedy pardon, to nebylo tunelování, to jen nevyšel "podnikatelský záměr" (od tedy vyšel, ale jen někomu, že?). Tady je možné vytunelovat všechno, klidně i akcie podniků - no, když se podívám na českou burzu, tak tu ani tunelovati netřeba.
Říkáte 5-%-ní zhodnocení každý rok? Ano, majitelé Pioneer Funds mohou vyprávět, ještě po 15 letech nejsou na stavu, jaký vložili. A jaké to tehdy bylo terno, že!
Víte, věřit můžeme kdečemu, třeba i 5-%-nímu ročnímu zhodnocení. Já si osobně myslím, že nejhorší věc, kterou současný systém udělal, je zklamání lidí. A když budete vyprávět lidem, co zažili tunelování a prasárny minulých let, o tom, jaká je s investováním a odkládáním prostředků čeká zářná budoucnost, tak se dostanete na úroveň církve (na Zemi se Vám možná povede zle, ale po smrti budete v Nebi odměněni) nebo komunistů, kdy už jsme téměř stáli na prahu komunismu, ale nějak se nám to, soudruzi, zvrtlo.
Děkuji za příspěvek, Jarmilo. Pár poznámek:
1. Tunelování bylo tunelování, zažil jsem to na vlastní kůži docela zblízka. S podobnými názory jako máte Vy se na kurzech setkávám často. Chápu je, jen bych nerad s vaničkou vyléval i dítě.
2. Odkládání peněz a jejich zhodnocování nemá s vírou nic společného. Vycházíme z historických zkušeností. Naše zkušenosti jsou 20-leté, v zahraničí mají zkušenosti 80-leté (podílové fondy) a více než 200-leté (akcie). A akcie i akciové fondy se dlouhodobě chovají tak, jak uvádím. Slovy klasika: můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu i protestovat (nebo psát), ale to je asi tak všechno, co proti tomu můžete dělat. Realitu nezměníte, můžeme ji jen poznávat a poučit se z ní. Článek jsme psali pro ty, kteří chtějí o těchto věcech přemýšlet. Pokud to není Váš případ, omlouvám se, nečtěte ani další pokračování.
3. Pokud jde o výnos 5 %, napsal jsem „dlouhodobý výnos 5 % nad inflaci“, ne 5 % zhodnocení KAŽDÝ rok. Dlouhodobý výnos je PRŮMĚRNÝ roční výnos za 15 - 30 let. To znamená, že jeden rok akcie mohou klesnout o 20 % a druhý rok vzrůst o 30 %. Prosím čtěte, co jsem napsal, ne to, co chcete číst.
4. Česká burza. Nedoporučujeme investovat do českých akcií, je to příliš malý trh. V tom jsme zajedno. Doporučujeme investovat do GLOBÁLNÍCH AKCIOVÝCH FONDŮ. Tím mj. omezujeme rizika českého trhu, o kterých píšete.
"To znamená, že jeden rok akcie mohou klesnout o 20 % a druhý rok vzrůst o 30 %"
Jasně, to je naprosto úžasné.
Akcie stojí 100 (čehokoliv).
První rok klesne o 20%, takže stojí 80.
Druhý rok stoupne o 30%, takže stojí 104.
4% zhodnocení za dva roky ... juuuu.
Ale to ani náhodou není nad inflací, a už vůbec ne o 5%!
Ano, můžeme se bavit o tom, že "tohle byl jen příklad", ale existují dvě pravdy:
- každý pokles ceny akcií je mnohem horší než růst (protože se snižují vyšší základy)
- bude pro vás velmi těžké na celém světě najít 5 fondů, existující nejméně 50 let, která má průměrný roční výnos 5% nad inflaci.
Já Vás docela chápu. Ty zahraniční zkušenosti jsou hlavně z Ameriky, ale i tam občas fondy zkrachovaly, ale především: Amerika na svém území neměla dvě drtivé světové války, které znamenaly nejen majetkové přesuny, ale i vybití značné části obyvatelstva v produktivním věku. To pak skutečně nějaký čas nebyl problém s počtem důchodců...
Odkládání dovedu pochopit. Ne ale rozkrádání odloženého. My tu kritizujeme vysokou závislost důchodců na státu, ale obyvatelstvo buď nemělo jinou možnost odkládání nebo jim bylo odkládání vůči státu povinně nařízeno, přičemž jim dneska jejich příjmy zkracujeme a přitom jim tlučeme do hlav, že se měli zajistit jinak. Řada z nich si ale vlastnoručně postavila domy, aby měli kde bydlet, a vychovala děti. Copak toho udělali málo? Takže zkracování příjmů osobně považuju za sprosťárnu a nedivím se, že se řada mladých lidí chce z ekonomických důvodů vystěhovat do jiných států, kde cítí aspoň elementární spravedlnost.
Tak mi nějak příjde, že toto zní jako naučené kecy finančních poradců, kterým ve skutečnosti vždy jde pouze o to uzavřít s vámi jakoukoliv novou smouvu na cokoliv, neboť pouze za to jsou placeni. A za rok za dva příjdou opět s tím, že to co vám nabídli teď už není vyhodné a že mají pro vás opět něco supr co je daleko výhodnější a že je potřeba vše předchozí zrušit založit smlouvy nové. Na papír před Vámí vyfrknou přesně taková čísla jako vy s vyvětlením, že to je prostě tutovka. Kdo sleduje vývoj akciových trhů ví kam se nám poděly hodnty akcií a že tak ideální to nikdy nebude...takže kecy, kecy, a jediné co finanční poradce chce je uzavřít pokaždé novou smlouvu za to je placen..neuzavře, nemá nic. Z toho plyne finační poradce hnát svinským krokem z baráku...toť má skušenost.