Co dokážou dát do souvislosti čeští vládní ekonomičtí teoretici začíná hraničit s fantazírováním retardovaného pošuka pod vlivem návykové látky.
Vzpomenu na blábol někdy před deseti lety:
„deregulací nájemného dosáhneme snížení tržního nájemného“
Skutečnost: nájmy neklesají, alespoň ne tak rapidně, jak bylo prorokováno. A proč? No protože nájmy určují majitelé bytů a ti se v Česku chovají prostě tak, že než by pronajali byt za méně, raději platí FO a stálé platby vyplývající z vlastnictví bytu a nevezmou nájemníka žádného, až najdou toho, kdo zaplatí požadovaný nájem a tak to prostě je. Majitelům domů a bytů je úplně šumák, kolik stojí regulované nájemné. On požaduje tolik, kolik usoudil, že by z pronájmu bytu chtěl.
Nyní se ti samí ekonomičtí fantastové snaží protlačut naprosto scestnou myšlenku, že na výši úroků hypoték bude mít přímý vliv fakt, že česká vláda jsou idioti, kteří nechají platit daň z převodu nemovitosti nikoliv toho, kdo bere peníze, čili prodávajícího, ale daň má nově zaplatit kupující. Jaký důvod z této změny má banka, aby zvýšila úrok, to opravdu nevím. Pokud jsem kupující, tedy budu muset někde sehnat nejen na provizi 5% z ceny nemovitosti, ale také další 4% jako daň z převodu této nemovitosti. Takže jako kupující se mi koupě prodraží o 9%. Na banky to ovšem žádný vliv nemá. Banka víc půjčit nemůže, protože by se tím dostala do rizika vlastní vinou. Pokud někdo je oskórován, že si sáhne na hypotéku do výše 2,5 milionu, pak mu banka víc nedá jen kvůli tomu, že ožralý Kalousek nespal v kuse dva roky a je permanentně v lihu. Prostě mu ty peníze navíc nepůjčí a už vůbec ne k tíži ještě vyššího úroku za vyšší riziko. To by musela banka na sebe vzít riziko, pokud by přešvihla možnosti dlužníka.
Jisté je, že si někdo u české vlády objednal totální zastavení realitního trhu.
1) zvýšila se daň z převodu nemovitostí
2) daň z převodu nemovitosti má platit ten, kdo vydává peníze a nabývá byt
3) v Česku je běžné, že ten kdo čerpá službu od realitního agenta nic neplatí, ale naopak vše – čili provizi – zaplatí nájemník, nebo kupující, což je pochopitelně blbost z logiky věci
4) vláda nepřímo tlačí na banky, aby zvýšily úroky z hypoték
Kdo normální by pak ještě něco chtěl nabývat? Co je vlastně cílem české vlády?
Jde o jediné:
Za každou cenu přesvědčit lidi, že nemá smysl nic nakupovat, čímž se nemovitosti časem zlevní a naši politici je skoupí za zlomek ceny. To je pravá příčina všech systematických změn.
Moje rada prodávajícímu?
V žádném případě neprodávejte nemovitost! Nechte si ji! A když tak požadujte svoji cenu! Prodávejte třeba rok, dva, dvacet let, ale nenechte se okrást!
Moje rada kupujícímu?
Od banky má smysl si půjčit pouze v případě, že si půjčujete maximálně 40% kupní ceny.
Nekupujte nemovitost, pokud na ni nemáte hotovot alespoň 60% kupní ceny! Jinak se vám prodraží na cenu rodinného domku!
Pokud si půjčíte například na koupi bytu 2 500 000 Kč a půjčujete si 100% kupní ceny, pak za 30 let splácení zaplatíte bance 2 500 000 Kč zpět a jako úrok navíc k tomu 1 843 566 Kč, takže vás nakonec ten byt nestál 2 500 000 Kč ale 4 343 566 Kč plus různé poplatky banky, nepočítaje do toho různé sankční poplatky, pokud někdy se zdržíte s platbou, což je za 30 roků splácení jisté.
Zdroj kalkulace: Raiffeisen Bank