Hlavní navigace

Vodné a stočné na severu Čech mírně podraží

Sdílet

Gabriela Hájková 2. 12. 2015

Cena vody na severu Čech podraží o 2,1 %. Oznámila to Severočeská vodárenská společnost, která uvedla, že cena vody v jejím regionu vzroste na 98 Kč/m3. Z toho vodné (pitná voda) bude ve výši 49,68 Kč/m3 a stočné pak ve výši 48,32 Kč/m3 (odkanalizovaná voda). Ceny jsou vč. 15% DPH.

V minulých letech cena vody rostla spíš rychleji, v letech 2011 až 2015 meziročně i o 7,5 %.

Toto 2,1% navýšení odráží nejen současný vývoj inflace a spotřeby vody, ale také obsahuje zvýšení intenzity obnovy vodohospodářského majetku SVS, a zvýšení výdajů na opravy tohoto majetku, uvádí zpráva vodárny s tím, že nárůst 2,1 % v absolutním vyjádření znamená navýšení ceny vody o 1,97 Kč za 1000 litrů vody ve srovnání s rokem 2015. Běžnou vanu si tak v příštím roce napustíte za cca 5,40 Kč a spláchnutí toalety vás vyjde na 0,30 – 0,60 Kč.

Severočeská vodárenská společnost (SVS) upozornila i na to, že z dlouhodobého hlediska zdražování vody ovlivňuje i fakt, že obyvatelé v rámci regionu  migrují do oblastí s nižší hustotou osídlení, čímž se zvyšuje nákladovost na připojení jednoho obyvatele.

Při průběžném vyhodnocování stavu našeho vodohospodářského majetku, sociálně-ekonomických parametrů, předpokládané výše inflace, trendu spotřeby vody a dalších skutečností jsme v konsensu s akcionáři zvolili variantu navýšení ceny vody o 2,1 %. Je na spodní hranici možného cenového rozpětí, abychom neohrozili fungování vodohospodářského majetku a přesto zachovali sociální únosnost ceny vody, uvedl generální ředitel SVS Bronislav Špičák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 12. 2015 7:45

    Ortel (neregistrovaný) 188.92.8.---

    Vymlouvaji se na inflaci,ale ta je predpokladana jako loni a to 0,4 procenta.Uz tak je na Severu jedna z nejdrazsich vod a to jim to z kopecka tece zdarma,oproti jinym regionum a to vlastne i vyfiltrovane. Ta povestna zaba na kameni je sama JUDE veolia,jelikoz se neopravuje,jen látuje a vynosy mizi do ni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).