Hlavní navigace

Vláda schválila Národní program přípravy na stárnutí

Sdílet

Redakce 22. 1. 2008

Vláda schválila návrh Národního programu přípravy na stárnutí na období let 2008 až 2012. Jednou z hlavních priorit tohoto materiálu, který připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, je udržet a zvýšit zaměstnanost starších pracovníků.

Cílem strategie je také zajistit seniorům, kteří budou v roce 2050 tvořit třetinu společnosti, kvalitní a aktivní život. „Chceme dostat do širšího povědomí, že populace stárne. Lidé musí se stářím počítat z hlediska svého zabezpečení,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Návrh programu se zabývá podporou zaměstnanosti seniorů, celoživotního vzdělávání, dostupnosti zdravotní péče a zajištění kvalitní sociální péče. Program stanovuje konkrétní úkoly a termíny pro resorty a instituce.

Například přechod mezi pracovní aktivitou a důchodem by měl být flexibilnější než dosud. Zaměstnavatelé by pro seniory měli vytvářet kvalitní pracovní místa a nabídnout jim dobré pracovní podmínky.

Pro dané období 2008 – 2012 formuluje Národní program priority a závazné úkoly v oblastech, jež mají zásadní vliv na kvalitu života starších osob. Jsou jimi zejména:

 • udržení a zvýšení zaměstnanosti starších pracovníků, zvyšování jejich pracovní mobility a zabránění jejich vyčleňování z trhu práce,
 • podpora a ochrana rovných práv a příležitostí a vyloučení diskriminace z důvodu věku,
 • zajištění odpovídající, dostupné a potřebné péče a služeb pro seniory (sociální služby, zdravotní péče, bydlení aj.),
 • podpora a rozšiřování celoživotního vzdělávání a podpora příležitostí k individuálnímu rozvoji a posílení nezávislosti,
 • zajištění sociálního začlenění starších osob a seniorů.

Podle ministra Petra Nečase ale dílčí opatření uvedená v návrhu nestačí a nutná je zásadní reforma. „Za důležitější považuji reformu zdravotnického a důchodového systému,“ uvedl Nečas.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 1. 2008 15:50

  anonymní
  se zase přesvědčil,že pan Nečas je úplně mimo mísu.Mluví o věcech o kterých nemá ani trochu přehled.Když člověk v 55letech hledá zaměstnání tak se ho nikdo neptá co umí,ale kolik mu je let.Po odpovědi uslyší obligátní větu."nechte nám tu Váše tel.číslo a my se Vám ozvem.A to je poslední co jste v dané firmě slyšeli.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).