Hlavní navigace

USA mají horší rating. Českou republiku by to výrazně ovlivnit nemělo

Sdílet

Jak se říká: na každého jednou dojde. Tato věta nyní nejvíce zvoní v uších asi Američanům. USA mají totiž od soboty historicky poprvé horší rating. Agentura Standard & Poor´s totiž snížila USA ratingovou známku z AAA na AA+ s tím, že je připravena rating dále zhoršit. Důvodem, který asi nikoho nepřekvapí, je neúnosná výše amerického státního dluhu.

Očekává se neklid na trzích, ale ne tak velký, aby výrazně ovlivnil i českou ekonomiku. Dopady bychom pocítili tehdy, kdyby chaos na trzích zhoršil celkovou situaci v globální ekonomice, řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek.

Ten také uvedl, že vzhledem k tomu, že změna ratingu přišla podle evropského času až o víkendu, trhy mají čas na rozmyšlenou a jejich první reakce nemusí být podle Marka tak výrazná. Přesto je podle něj návrat globální ekonomiky do recese pravděpodobnější než před několika měsíci. 

Je pravděpodobné, že kromě výprodejů na burzách dojde k oslabování dolaru a averzi vůči americkým aktivům. Výnosy z amerických dluhopisů rozhodnutí ratingové agentury vyšle vzhůru a USA si budou na trzích půjčovat dráž než se svou původní prémiovou ratingovou známkou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).