Téměř tři čtvrtiny občanů je za progresivní zdanění příjmů

Našemu daňovému systému nerozumí více než tři pětiny (62 %) občanů, zatímco tři lidé z deseti (30 %) jej podle vlastního vyjádření chápou. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Šetření CVVM také konkrétně zjišťovalo, co veřejnost soudí o současné výši daní, pokud jde o lidi s vysokými, s průměrnými a s nízkými příjmy zda by lidé s vysokými příjmy měli na daních odvádět vyšší, stejné či nižší procento z příjmu oproti lidem s nízkým příjmem.

Z průzkumu vyplynulo, že jen 8 % občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy u nás za vysoké, 18 % za přiměřené a 62 % za nízké, v tom 25 % dokonce za „příliš nízké“. Daně lidí s průměrným příjmem jsou necelými dvěma pětinami (38 %) respondentů hodnoceny jako vysoké a přibližně polovinou (49 %) jako přiměřené, za nízké je označují pouhá 3 % dotázaných. Daně lidí s nízkým příjmem vidí dvoutřetinová většina občanů (68 %) jako vysoké, 19 % jako přiměřené a 3 % jako nízké. „Z těchto celkových výsledků lze usoudit, že většina veřejnosti nepovažuje rozložení daňového břemene mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé“, komentuje výsledky CVVM.

Česká veřejnost by podle průzkumu preferovala progresivní zdaňování osobních příjmů. Celkem 72 % dotázaných soudí, že by procento odvedené na daních u lidí s vysokými příjmy mělo být vyšší než u lidí s nízkými příjmy, přičemž 36 % dokonce uvedlo, že by mělo být „mnohem vyšší“. 20 % respondentů se vyslovilo pro zdaňování stejnou sazbou bez ohledu na výši příjmu a jen zanedbatelná část (1 %) dotázaných uváděla, že by lidé s vyššími příjmy měli na daních odvádět relativně menší část z nich v porovnání s těmi, kdo mají nízký příjem.

Zdroj: CVVM

Světový obchod se letos propadne o 9 procent, tvrdí WTO V loterii Sportka bylo poprvé v historii vylosováno stejných šest čísel        
V
V (neregistrovaný)
24. 3. 2009 16:21 Nový

RE: Téměř tři čtvrtiny občanů je za progresivní zdanění příjmů

celé vlákno
Zajímavé by bylo zjistit, jestli se kryje množina lidí, kteří podporují progresivní zdanění s množinou lidí, kteří daňovému systému nerozumí.
berushka
berushka (neregistrovaný)
25. 3. 2009 6:55 Nový

RE: Téměř tři čtvrtiny občanů je za progresivní zdanění příjmů

celé vlákno
Přesně tohle jsem chtěl napsat. Navíc ty 3/5 lidí co tomu nerozumí, pravděpodobně ani nedokážou vysvětlit, co jsou to ty %.
anonym
anonym (neregistrovaný) ---.102.12.148.static.b2b.upcbusiness.cz
22. 3. 2011 21:10 Nový

Re: RE: Téměř tři čtvrtiny občanů je za progresivní zdanění příjmů

celé vlákno

Progresivní zdanění je potřeba. Krize je a má dopadat na všechny
stejně!!! Nechápu proč když státní kasa zeje prázdnotou se toto
ještě neprosadilo!!!

ukato
ukato (neregistrovaný)
24. 3. 2009 18:33 Nový

Ja bych je hnal

celé vlákno
" Já bych je hnal", proč by ten co víc maká a tím pádem víc vydělá měl víc platit?!?(zidealizovaný příklad) Zavání to typicky českou povahou "když né já tak ani ti ostatní." V nevědomosti je síla lidi, přebarvěte si republiku třeba na červeno, ale v tom případě se odsud stěhuju pryč...
uživatel si přál zůstat v anonymitě
24. 3. 2009 19:34 Nový

Re: Ja bych je hnal

celé vlákno
Moje řeč, všechni ti pitomci co nechtějí makat... umí jenom brát někomu jinému. Je mi z toho blivno, ale co by člověk po post(?) komunistické zemi chtěl.
V
V (neregistrovaný)
25. 3. 2009 14:12 Nový

Re: Ja bych je hnal

celé vlákno
Přerozdělování daňových výnosů je běžné ve všech civilizovaných zemích - bohatí platí víc než chudí. To s /post/komunismem nemá nic společného. Solidární princip je v pořádku, jinak by ti chudí nemohli utrácet za výrobky od bohatých, kteří by se tak následně mohli stát rovněž chudými, když by jejich zboží nikdo nekupoval
A jestli chcete mít nulové daně jak v nějakém banánystátě, tak se tam můžete vystěhovat, uvidíte, kolik vašich výrobků v onom banánystátě si tamní lid koupí.
ukato
ukato (neregistrovaný)
26. 3. 2009 9:45 Nový

Re: Ja bych je hnal

celé vlákno
spíš než nulovou preferuji rovnou daň, a za současné situace po "oranžových" volbách se obávám o českou politiku ať už byla jakákoliv...