Hlavní navigace

Sazby zůstávají na historických minimech

Jiří Hovorka

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni, tedy na historických minimech, kam sazby srazila ekonomická krize. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,75 %, diskontní sazba na 0,25 % a lombardní sazba na 1,75 %.

Výsledek byl očekáván i přes „jestřábí“ vyjádření některých členů bankovní rady z poslední doby. Důvodem je pravděpodobně to, že efekt rostoucích cen komodit se do růstu českých spotřebitelských cen zatím nepromítá. Hodně tomu napomohla česká měna, která od začátku roku poměrně razantně posílila, a to jak k dolaru, tak i k euru, komentuje výsledek jednání analytik GE Money Bank Petr Gapko.

Slovníček pojmů (zdroj ČNB):

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.

Našli jste v článku chybu?