Hlavní navigace

Stát bude moci převzít problémovou banku, schválila dnes vláda

Sdílet

Redakce 27. 4. 2009

Vláda na dnešním zasedání schválila novelu zákona o bankách, která v budoucnu umožní centrální bance převzít problémovou bankou. Novela zákona zavádí koncept takzvané bridge bank, který má umožnit rychlé převedení banky v problémech na zdravou instituci. Takový převod by se měl uskutečnit za náhradu, která bude určena na základě nezávislého ocenění. Jako krajní řešení návrh umožňuje, aby banku v problémech převzal stát pomocí takzvané banky zvláštního určení, tedy banky stoprocentně vlastněné státem. Tento postup by připadal v úvahu zejména tehdy, pokud by na trhu neexistovala banka, která by podnik v problémech byla ochotna převzít.

Účelem novelizace zákona o bankách je upravit v právním řádu ČR takové instituty a postupy, které by do budoucna umožnily ČNB přijmout rychlejší a účinnější opatření ke zjednání nápravy v případě ohrožení stability bankovního nebo finančního systému.

Novela tímto reaguje na situaci panující v současné době na finančních trzích a na skutečnost, že český právní řád neobsahuje dostatečnou oporu pro přijetí adekvátních kroků. Toto opatření podle ministerstva financí rozhodně není reakcí na nějaký konkrétní problém v bankovním sektoru.

Novelu musí ještě schválit parlament a podepsat prezident.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).