Hlavní navigace

Sleva na poplatníka v roce 2011

Arsen Lazarevič

Pro rok 2011, za který se odevzdává daňové přiznání, dosahují slevy na poplatníka 23 680 Kč. Je to především kvůli tzv. povodňové dani, která dosahuje 1200 Kč (tedy 100 Kč za měsíc). Této slevy může využít každý, i starobní důchodce. Pro tento rok by se měla sleva na poplatníka vrátit na původních 24 840 K­č.  Dojde také ke zvýšení slev (bonusů) na dítě z  11 604 Kč na 13 404 Kč.

Našli jste v článku chybu?
 • 15. 3. 2012 9:04

  Nerad držící hubu (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Jen bych se rád vyjádřil k nezdanitelné části příjmů - je to právě ona suma 24 840 Kč - kterou má každý občan, jednotlivec, právo aby mu ji stát nezdanil.

  Je to ta suma kterou si lidé zvykli označovat jako sleva na dani, protože je jim rozpočítána účetními na jednotlivé měsíce a firmy odvádí za ně státu o tuto hodnotu daň nižší. Je to tak v Česku jednak zvykem (fungovalo to tak už za komunistů), jednak je to zřejmě proto, aby to pro stát nebyla taková pálka, kdyby si po uplynutí daňového období všichni žádali o navracení daně kterou odvedli i za tuto nezdanitelnou část svých příjmů.

  Pro loňský rok (2011) nám Kalousek tuto nezdanitelnou částku o 1200 Kč ponížil. Prý jako solidární poplatek na povodňové konto. Lidé se kupodivu moc neozvali i když to podle mne byl vážný precedens.

  Nyní Kalousek uvažuje o tom, že důchodci (mimochodem platící sociální pojištění přestože z něj již vlastně po právu čerpají...) by "nemohli uplatňovat slevu na dani". Tak to předkládají média.

  **
  Pokud tím páně (velmi laskavé označení pro toho -píp-) Kalousek chce jen docílit toho, aby si důchodci o nezdanitelnou částku museli žádat v celku (dožijí-li), čert to vem. Je to chválihodný počin, který třeba konečně státní systém položí. Tak velký jednorázový výdaj, loni takhle pracovalo 238 tisíc osob a jejich počet rok od roku roste, už není zanedbatelný. Například předloni se musel kamarád se státem soudit, protože mu nechtěl vrátit celou neprávem mu odvedenou daň - protože prý neměli dost peněz a prý mají v takovém případě právo vrátit jen polovinu. Kvůli procesním chybám mu museli vrátit vše a hned, takže naštěstí žádný složitý proces ani neproběhl. Nicméně pokud Měšec může o této lidem neznámé státní zlovůli zjistit více, nechť laskavě své čtenáře informuje.

  Pokud ale Kalousek hodlá zavádět novoty typu, kdo má na základní slevu na dani právo a za jakých podmínek... měli by se lidé zavčas ozvat.
  Ty snědější občánku, nebo ty cos nepracovals alespoň 365 kalendářních dní v roce, vy mladí co vám ještě není 35 let, ... dostanete vaši "slevu" jen tolik a tolik... a nebo rovnou nic!