Hlavní navigace

Sjednotí se sazby DPH?

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 1. 2010

Byty, potraviny či léky by po tomto opatření zdražovaly, naopak elektřina, telekomunikační služby či DPH by mohly zlevnit. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) se v blízké budoucnosti pokusí ODS sjednotit sazbu DPH na 17 %. Mirek Topolánek deníku řekl, že v případě vyhraných voleb se o to hodlá osobně zasazovat.  

Souhlasím s ministrem financí Eduardem Janotou, který velmi tiše říká, že je čas pro sjednocení obou sazeb DPH. V situaci krize bych volal po tom, aby bylo sjednocení DPH rozpočtově pozitivní, řekl předseda ODS v rozhovoru pro HN.

Tím měl bývalý premiér na mysli, že nejraději by sazbu sjednotil na úroveň 15 %. V momentální nelehké ekonomické době si to však stát nemůže dovolit, přišel by totiž o příjem v řádech miliard Kč.

Podobný krok určitě nepodpoří ČSSD či KSČM a lze tak předpokládat, že se sjednocení sazby DPH stane jedním z důležitých volebních témat.


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 1. 2010 19:03

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  No otázka je, čeho člověk kupuje víc a co je více kritické? Snížení horní sazby nebude moc znát, protože zpravidla jsou to větší částky a navíc některé komodity jako třeba nábytek, auta, počítače, televize a tak dále se přece jenom nekupují tak často. Naproti tomu jídlo, léky a některé další věci jsou podstatně více kupované. Navíc třeba u jídla hrozí, že se pod navýšením cen kvůli DPH skryje i zdražení. Je nutné si uvědomit, že dojde mnohde i ke zdvojnásobení ceny. A navíc, nikdy už nedojde k poklesu. Vyšší daně u nás vždycky znamenají větší plýtvání a větší korupci. Nic to v jádru neřeší.

 • 15. 1. 2010 0:27

  Přezdívka (neregistrovaný) ---.vc.shawcable.net

  Jen Dansko jako jedina zeme EU nema zadnou nizsi sazbu (zdroj).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).