Sjednotí se sazby DPH?

Byty, potraviny či léky by po tomto opatření zdražovaly, naopak elektřina, telekomunikační služby či DPH by mohly zlevnit. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) se v blízké budoucnosti pokusí ODS sjednotit sazbu DPH na 17 %. Mirek Topolánek deníku řekl, že v případě vyhraných voleb se o to hodlá osobně zasazovat.  

Souhlasím s ministrem financí Eduardem Janotou, který velmi tiše říká, že je čas pro sjednocení obou sazeb DPH. V situaci krize bych volal po tom, aby bylo sjednocení DPH rozpočtově pozitivní, řekl předseda ODS v rozhovoru pro HN.

Tím měl bývalý premiér na mysli, že nejraději by sazbu sjednotil na úroveň 15 %. V momentální nelehké ekonomické době si to však stát nemůže dovolit, přišel by totiž o příjem v řádech miliard Kč.

Podobný krok určitě nepodpoří ČSSD či KSČM a lze tak předpokládat, že se sjednocení sazby DPH stane jedním z důležitých volebních témat.


Německá ekonomika propadla v roce 2009 více než česká, schodek mají Němci přesto nižší Průmysl už nepropadá, analytici očekávají stabilizaci        
Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz
14. 1. 2010 19:03 Nový

Hm...

No otázka je, čeho člověk kupuje víc a co je více kritické? Snížení horní sazby nebude moc znát, protože zpravidla jsou to větší částky a navíc některé komodity jako třeba nábytek, auta, počítače, televize a tak dále se přece jenom nekupují tak často. Naproti tomu jídlo, léky a některé další věci jsou podstatně více kupované. Navíc třeba u jídla hrozí, že se pod navýšením cen kvůli DPH skryje i zdražení. Je nutné si uvědomit, že dojde mnohde i ke zdvojnásobení ceny. A navíc, nikdy už nedojde k poklesu. Vyšší daně u nás vždycky znamenají větší plýtvání a větší korupci. Nic to v jádru neřeší.

Přezdívka
Přezdívka (neregistrovaný) ---.vc.shawcable.net
15. 1. 2010 0:27 Nový

Papeztejsi nez papez?

Jen Dansko jako jedina zeme EU nema zadnou nizsi sazbu (zdroj).