Hlavní navigace

S důchodem se Češi nechtějí spoléhat na stát, ke stěstí jim ale stačí jen penzijní fondy

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 7. 2010

Téměř 90 % dotázaných Čechů se bojí, že státní penze jim nedokáže udržet stávající životní úroveň, ukázal průzkum Penzijního fondu České pojišťovny a agentury Median. Zhruba polovina respondentů nevidí budoucnost pozitivně a očekává snižování státních důchodů. Dvě třetiny účastníků průzkumu se ohledně své budoucí penze zase spoléhá na penzijní fondy. Podle průzkumu občané dobře vědí o nutnosti spořit si na stáří individuálně. Všem je jasné, že stát penze ve stávajícím systému nezajistí uspokojivým způsobem, protože na ně nebude dostatek zdrojů, uvedl Libor Pergl, ředitel pro obchod a marketing Penzijního fondu České pojišťovny.

Poklesu úrovně důchodu se paradoxně bojí spíše respondenti ve věku 41 až 60 let. Dotázaní ve věku 18 až 40 let situaci takto nevidí, což je úsměvně vzhledem k tomu, že právě oni budou sníženou státní penzí ohroženi mnohem více než první skupina. Asi to souvisí i s faktem, že 72 % dotázaných si neumí svou očekávanou výši penze ani spočítat. Pozitivní ale je, že drtivá většina účastníků průzkumu považuje důchodovou reformu za nutnost a podobný podíl respondentů si je vědoma toho, že se s budoucí penzí nemůže spoléhat pouze na stát. O tématu čtěte více: Důchodová reforma zachrání státní rozpočet, ale vaši penzi ne

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 7. 2010 12:12

  třicátník (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  To je ale PR masáž. Proč si penzijní fondy nenajdou klienty v souladu s volným trhem, nabídkou a poptávkou? Proč musí stát nařídit zákonem aby si lidi co maj už tak málo cpali peníze do soukromých fondů bez záruky? Pobavilo mě že pan Rusnok obhajuje zrušení současných zákonných omezujících pravidel pro fondy (záruka kladného výnosu, zákaz investování do akcií více jak 25% objemu fondu …) a přitom jako ředitel ING fondu obhajuje a v děkovném každoročním dopise vychvaluje to že ING fond prodal se ztrátou všechny akcie a nakoupil státní dluhopidy, díky čemuž nám připisuje 0,01% :-) :-)
  Nechápu, prosazovat jedno věc a pak provést a obhajovat a vychvalovat pravý opak?
  A k těm chmurným zítřkům. Kdoví jaké společenské, ekonomické či politické zřízení bude za deset let. Zda po prvních krachech prvních fondů nedojde k „státní“ intervenci. Zda svaz evropských socialistických republik nepřehodnotí právo na penzi mezi základní lidská práva.
  Politickým rozhodnutím byly přebytky na důchodových účtec za posledních dvacet let prožrány, proč by za deset let ......... :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).