Hlavní navigace

Růst cen zpomaluje, v únoru byla inflace 2,1 %

Sdílet

Lenka Kašparová 10. 3. 2021

Meziroční inflace se v únoru mírně snížila na 2,1 %. Spotřebitelské ceny se oproti lednu zvýšily pouze o 0,2 %. Na tomto mírném nárůstu se podílelo zejména zdražení pohonných hmot, automobilů a některých volnočasových aktivit. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Meziročně spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 2,1 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Na tomto zpomalení se nejvíce podílely položky v oddíle odívání a obuv a v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti, říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Stále platí, že na zdražování se téměř z poloviny podílejí vyšší ceny tabákových výrobků a alkoholu v důsledku loňského významného navýšení spotřebních daní. Ceny bydlení, které v předchozích letech zdražování výrazně ovlivňovaly, rostou jen velmi mírným tempem. Zpomaluje především růst nájemného, ceny elektřiny a plynu dál klesají. Potraviny zdražily meziročně jen o 0,6 %.

Inflace není a zřejmě ani dál nebude významným problémem české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že je inflace blízko cíle ČNB, bude centrální banka dál hovořit o potřebě normalizace úrokových sazeb. K té ovšem bude moci dojít teprve tehdy, až se uklidní situace na kovidovém poli. Proto předpokládáme první nárůst sazeb ČNB spíše až v závěru roku, tak jak ostatně nastiňuje alternativní scénář samotné centrální banky, myslí si Petr Dufek, analytik ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).