Hlavní navigace

Většina Čechů půjčky nezatracuje. V Praze s nimi počítají i na vzdělání

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 3. 2018

Většina Čechů počítá s tím, že přijdou životní situace, kdy si budou ochotni vzít úvěr. Podle průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 525 respondenty by si v určité životní fázi nebo situaci vzalo půjčku 83 procent Čechů.

Lidem dávají největší smysl půjčky na dlouhodobější účely, jako je pořízení bydlení nebo automobilu. Naopak na jednorázové financování Vánoc, dovolené, svatby nebo nákupu oblečení by si Češi půjčili výjimečně.  Ve všech těchto případech by si vzala půjčku maximálně tři procenta respondentů.

Vůbec nejvíce lidí, téměř 60 procent, by si vzalo úvěr na pořízení nebo rekonstrukci bydlení, přičemž nejvíce nakloněni jsou mu hlavně mladí lidé a páry.

Na pořízení auta či motocyklu by si vzalo půjčku 28 procent lidí. Větší ochota půjčit si na auto či motorku je podle očekávání u mužů, pro by jich byla téměř třetina. Ženy by souhlasily jen v necelé čtvrtině případů. Na koupi auta si je ochotno půjčit výrazně více lidí s vysokoškolským vzděláním. Oproti respondentům se základní školou dokonce dvojnásobně.

Pomyslný bronz obsadily záležitosti týkající se zdraví. Financovat nákladnou léčbu nebo operaci prostřednictvím půjčky by byla ochotna téměř pětina lidí. Výrazně nakloněnější jsou této možnosti lidé z velkých měst a vůbec nejvíce v Praze. Podobně otevření jsou obyvatelé hlavního města i půjčce na vzdělávání. Úvěr například na jazykový kurz by si vzala více než desetina z nich, což je oproti zbytku republiky výrazný nadprůměr.

Kromě těchto nejčastějších případů by si ovšem nemalá část lidí vzala půjčku také na pokrytí nečekaných událostí. Neplánované výdaje by úvěrem pokrylo 15 procent lidí. O něco méně by půjčkou řešilo i běžný provoz domácnosti při finanční tísni nebo splacení jiného dluhu. Ve všech třech situacích takový postoj výrazně častěji vyjádřili lidé se základním vzděláním a také ve věku okolo 30 let.

Právě v těchto akutních případech bývají klienti méně pečliví a obvykle nevěnují takovou pozornost úvěrovým podmínkám. Je proto velmi důležité, aby se obrátili na ověřeného poskytovatele úvěrů, který nabízí transparentní podmínky a kvalitní zákaznický servis, říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel Cofidisu.

Na co by si Češi vzali úvěr – TOP 10
Investice do bydlení, opravy, rekonstrukce 58 %
Nákup automobilu, motocyklu 28 %
Financování událostí týkajících se zdraví (léčba, operace) 18 %
Nákup nábytku, bílé techniky 15 %
Nečekané výdaje (oprava domácích spotřebičů atp.) 14 %
Nákup elektroniky a spotřebního zboží 11 %
Splacení dluhu 7 %
Financování vzdělání (jazykové kurzy apod.) 6 %
Běžný provoz domácnosti (ve finanční tísni) 5 %
Financování pohřbu 4 %

Zdroj: Průzkum společnosti Cofidis

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).