Hlavní navigace

Přijetí eura opět v nedohlednu

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 12. 2014

Zástupci České národní banky a Ministerstva financí ČR se shodli na tom, že by se zatím neměl stanovovat termín přijetí auta a v roce 2015 by tak ČR neměla usilovat o vstup do kurzového mechanismu ERM II.

Rozhodnutí plyne samozřejmě z ekonomického vývoje posledních let, který byl výrazně postižen dopady světové finanční krize. Česká ekonomika přestala dohánět ekonomickou úroveň eurozóny, na druhou stranu však nyní vykazuje zvýšenou sladěnost hospodářského cyklu s eurozónou, uvádí společné prohlášení centrální banky a ministerstva.

Podle zprávy Česká republika nyní plní kritérium cenové stability, kritérium stavu veřejných financí i kritérium konvergence úrokových sazeb. Potřeba je ale také plnit rozpočtové cíle a posilovat dlouhodobě i udržitelnost veřejných financí zejména s přihlédnutím k demografickému vývoji, tedy stárnutí obyvatelstva (čti zvládnout reformovat důchodový systém – pozn. red.). 

Zpráva také připouští potřebu přijmout opatření, která by zvýšila flexibilitu trhu práce a zmírnila administrativní překážky podnikání.

Co se týče hospodářského vývoje v samotné eurozóně, je oživení ekonomické aktivity zatím křehké a nadále přetrvává riziko deflace i propadu ekonomiky zpět do recese, uzavírá zpráva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).