Hlavní navigace

Přídavek na dítě od 1. ledna

Sdílet

Redakce 12. 12. 2007

Dostali jste domů vyrozumění ze sociálního odboru úřadu práce, že již nemáte nárok na přídavek na dítě? Ne? Tak buď ještě přijde, nebo patříte k rodinám, kterým nárok na něj nezanikl.

Přijetím zákona č. 261/2007 o stabilizaci veřejných rozpočtů, dochází od 1. ledna 2008 ke změnám dávek poskytovaných podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů. Nárok na přídavek na dítě od 1. ledna 2008 má nezaopatřené dítě do 26 let, které žije v rodině s rozhodným příjmem nižším než je 2,4násobek životního minima rodiny. Přídavek na dítě doposud dostávaly rodiny s příjmem až do výše 4násobku životního minima. Nárok na něj tak už nebude mít 90 % rodin, ale mnohem méně.

Pro výpočet dávky se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok; do příjmu se nezapočítává výživné, které v rozhodném období platila osoba dítěti, se kterým je pro účely této dávky společně posuzovanou. Přídavek je vyplácen ve třech výších podle věku dítěte: do 6 let činí 500 Kč, od 6 do 15 let 610 Kč, od 15 do 26 let je to 700 Kč.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 12. 2007 12:59

  romana210 (neregistrovaný)
  jsme typicka rodina 2 děti jana MD v roce 2006 jsem měla 3600 kč MD manžel 16000Kč nejnižší přidavky,. vratili nam 16000kč na společném zdaněni manželu diky kteremu prijdeme o přidavky ktere by činili 13200kč je to nehoraznost manžel kvuli par korunam děla nočni přesčasy. CO mužou seberou ,ale te nejnižši vrstvě chtěji plati za děti už i v porodnici tak mohli nechat tu hranici co byla a až budou počitat přidavky za rok 2007 tak o ně přijde dalši čast maminek když zdvihli mateřskou v tom roce mame se na co těšit s pozdravem znechucena ROMANA
 • 12. 12. 2007 16:04

  anonymní
  Nejlepší je, že ŽM je stanoveno dle nákladů v dávno minulém období, ale nyní jsou ceny někde úplně jinde. A vládě se samozřejmě jen tak upravovat životní minimum chtít nebude, neboť by to pro ni znamenalo vyšší výdaje a pak by možná musela přiznat i vyšší inflaci, než jaká je ve skutečnosti uváděna. Což by oddálilo přijetí € do nekonečna. Tak aspoň zbyde více pro papaláše a na medvěda.
  Po přijetí eura aspoň budeme moci lépe srovnat evropské ceny (které budou prakticky stejné u nás i jinde) s platy (které asi budou podstatně rozdílné).
  Pokud se oháníme vším možným z Evropy, že se také neoháníme např. výší a délkou nemocenské nebo dětskými přídavky v Unii!? Ty jsou většinou bez estébácko-Vodičkovského prověřování kolik kdo z dospělých bere, neboť jsou dávkou dítěti.
  Zvěrstvem je, když kvůli pár korunám přelezete hranici ŽM, o přídavky na dítě přijdete a v konečné fázi tak máte celkový příjem v rodině nižší, než kdybyste si vydělali méně a k tomu brali přídavky.

  Opravdu je nutné nezapomenout do příštích voleb, jak ODS chápe lidská práva ...
  O NÁS BEZ NÁS
  PS: doporučoval bych papalášům, kteří hranici ŽM nebo minimální mzdy stanovují, aby si za to zkusili rok žít. A bez komunistických výhod, které 18 let po převratu s chutí využívají ještě ve větší míře, než mívali komunisté.
 • 22. 12. 2007 17:30

  Unz (neregistrovaný)
  Odkdy je přídavek na dítě součástí lidských práv? To jste vážený pane tak zpracován socialistickými "výdobytky", že ztrácíte kontakt s realitou globálního světa? Nazývat nastavení ŽM zvěrstvem si může dovolit jen člověk, který nevidí, dál než za hranice Evropy. Pro Vaší informaci drahý pane, v Africe umírají lidé hlady a na nákazy, které v Evropě známe už jen z knížek. Na Kavkaze a leckde jinde probíhají etnické čistky - to jsou zvěrstva. A nikoliv to, že nedostanete od státu pár korun na víc. Prosím Vás, srovnejte si Vaše hodnotová měřítka, neboť jsou notně vychýlena.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).