Hlavní navigace

G20: Na snížení dopadů světové krize půjde další bilion dolarů

Sdílet

Redakce 3. 4. 2009

Na summitu skupiny G20 v Londýně se včera představitelé nejmocnějších zemí světa shodli hned na několika opatřeních ke zmírnění globální finanční a hospodářské krize. Jsou ochotni podpořit světovou ekonomiku bilionem dolarů. Výsledky jednání představili britský premiér Gordon Brown a francouzský premiér Nicolas Sarkozy.

Představitelé států G20 rozhodli o navýšení rozpočtu Mezinárodního měnového fondu (MMF) o 500 miliard dolarů. Dalších 250 miliard dolarů poputuje do programu zvláštních práv čerpání, ze kterého MMF poskytuje půjčky. Čtvrt bilionu dolarů je určeno na podporu mezinárodního obchodu. Členské země by měly poskytnout 100 miliard dolarů nejchudším zemím.

Také by měly být provedeny kroky k „vyčištění bank“ a zlikvidována toxická aktiva. Státníci se rovněž domluvili na větší regulaci bankovního systému, měla by se zřídit Rada pro finanční stabilitu, která by sledovala a hodnotila rizika světové ekonomiky a včas varovala před hrozícími problémy. V neposlední řadě padlo rozhodnutí o sankcích daňovým rájům, které odmítají plnit pravidla, jež mají zabránit daňovým únikům a praní špinavých peněz. Do daňových rájů například nebudou moci investovat mezinárodní organizace.

Britský premiér Brown komentoval výsledky slovy „Dohodli jsme víc, než jsme doufali.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).