Hlavní navigace

Poptávka po bytech letos převýší nabídku developerů

Sdílet

Zvýšenou poptávku po bytech v roce 2016 developeři uspokojit nezvládnou, přestože postaví v letošním roce více bytů než loni. Vyplynulo to ze Studie developerských společností Q1/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research a KPMG Česká republika.

Jak potvrdili čtyři z pěti ředitelů developerských společností (81 %), v Praze poroste nabídka v průměru o 3,5 %. V ostatních českých městech by měl objem vystavěných nemovitostí vzrůst o 2,4 %. Na druhé straně, zvýšení poptávky po rezidenčních nemovitostech v Praze o 5,6 % predikuje devět z deseti dotázaných ředitelů developerských společností (87 %). Na zbytku území ČR se podle poloviny firem poptávka zvýší o 2,9 %. V letošním roce poroste poptávka rychleji než nabídka. Klienti budou motivováni k nákupu nemovitostí na bydlení nebo investici především velmi nízkými sazbami hypoték a jen pozvolna se zvyšujícími tržními cenami, vysvětluje Martin Svoboda, výkonný ředitel, JRD s.r.o.

Díky rostoucí poptávce v letošním roce stoupnou také marže developerských společností. Shoduje se na tom polovina ředitelů developerských firem (50 %), přičemž druhá polovina z nich (50 %) predikuje zachování marží na současných hodnotách. Pro rok 2017 se pak nadpoloviční většina dotázaných (69 %) kloní spíše ke stagnaci marží, zatímco jejich pokračující růst předpokládá necelá třetina (31 %).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 3. 2016 14:01

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Já tedy nevím. Je jasné, že lidi mají dost peněz a že záporné úrokové sazby v dohledu budou patrně mocným stimulem ty prachy spíše utratit, ale utratit je tak blbě?
  Nevím jak jinde, ale třeba v Plzni jsou sice volné, nově postavené byty, ale ty jsou naprosto šíleně přestřelené a už dlouho neprodejné. Za garsonku cca 30m2 dát dvě mega, to je už skoro dost. Plus samozřejmě ještě tak 250 tisíc za parkování před barákem.
  Bytů starších, přijatelných jak cenově tak i kvalitativně je velký nedostatek. To je pravda. Ale vyhodit za byt na pronájem v novostavbě bezmála dvě mega, to už chce dost solidní fiskální zásoby. A vzít to na hypošku, to už je hloupost vůbec. No a marže developerů? Při kvalitě současných rozestavěných bytů, která je mnohdy otřesná je to přesto běžně 50% i víc, takže stačí prodat v baráku půlku bytů a má zaplaceno. A nějaké zbohatlické kafky se vždycky najdou.
  Alespoň bude za pár let volných bytů skutečně hodně. Stačí nějaký malý kolaps v Číně navíc slušně podpořený ČNB a úroky u hypoték budou zase 5% a víc. A co pak?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).