Hlavní navigace

Češi více nakupují přes internet, platit se v e-shopech dá i hotově

Gabriela Hájková

Ačkoli v ČR klesl počet lidí, kteří utratí na internetu více než 10 000 Kč, počet lidí, kteří na internetu nakoupí více než 5krát ročně se zvyšuje, vyplývá z průzkumu internetových obchodů Kasa.cz a Hej.sk. Nejvíce na internetu nakupují zaměstnaní či podnikající lidé s příjmem domácnosti od 20 do 40 tisíc Kč, kteří bydlí v sídle do 100 tisíc obyvatel. Důchodci a ženy na mateřské tvoří mezi nakupujícími stejný podíl, jednu desetinu. Nejdůležitějším faktorem při nákupu zůstává cena, rychlost dodání, kvalita doručení, šíře nabídky a zákaznické služby. 

Někteří lidé mají k e-shopům stále nedůvěru zejména kvůli platbách přes intenet. Nedávno ale na svých pobočkách zavedla Česká pošta novou službu superCash. Zákazníci e-shopů díky ní mohou zaplatit za služby a zboží zakoupené přes internet v hotovosti na poště. Za zprostředkování platby si pošta nic neúčtuje. Provozovatel systému superCash ale účtuje jednorázový poplatek 10 Kč.  Je jen na obchodníkovi, zda poplatek zaplatí on, nebo tuto částku uhradí jeho zákazník, uvedla Marta Selicharová, mluvčí České pošty. Dodala také, že více než 8 000 přepážek v pobočkové síti České pošty převede platbu zákazníka na účet příslušného e-shopu téměř okamžitě v reálném čase (do několika minut).

Platbu uskutečníte tak, že na poště předložíte objednávku z e-shopu a po uhrazení obdržíte potvrzení o platbě – tedy doklad o zaplacení. Platbu umožňují e-shopy, které využívají systém MANUM superCash.

Našli jste v článku chybu?