Hlavní navigace

OPEC připravuje razantní snížení těžby

Sdílet

Jiří Velinský 16. 12. 2008

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) uvažují podle informací agentury Reuters o tom, že na svém středečním zasedání přikročí k největšímu omezení těžby ve své historii.

Podle posledních informací se v OPEC množí hlasy, které trvají na tom, že snížení těžby musí činit až dva miliony barelů denně. Jen tak je podle jejich názoru možné zarazit setrvalý pokles cen, v jehož důsledku ztratila od července ropa dvě třetiny ze své ceny. Zatímco ještě 11. července dosáhla ropa nejvyšší ceny všech dob, když se dostala přes 147 dolarů za barel, nyní se její cena pohybuje v rozmezí 40 až 45 dolarů za barel. Čtěte více: Ropa může jít až pod 25 dolarů za barel

Musíme jednat – a vidíme to na velmi značné omezení, prohlásil v pondělí generální tajemník organizace OPEC Abdalláh Badrí. S jeho názorem vyslovil souhlas i prezident organizace OPEC Šakíb Chalíl. Snížení podporují všichni. O tom nemám žádných pochyb, prohlásil prezident OPEC. Cena americké ropy se v závěru pondělního obchodování na newyorské burze dostala na hodnotu 44,51 dolaru za barel.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).