Hlavní navigace

Novela zpřísní posuzování invalidity

Gabriela Hájková

Od 1.10.2010 zavede zákon č. 306/2008 Sb. novelizující právní úpravu důchodového pojištění tři stupně invalidity. Pojištěnec bude invalidní v případě, že mu kvůli jeho dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu poklesne pracovní schopnost nejméně o 35 %. Od míry tohoto poklesu se bude následně odvíjet stupeň invalidity:

  • 1. stupeň – pokles pracovní schopnosti nejméně o 35 %, nejvíce však o 49 %,
  • 2. stupeň – pokles pracovní schopnosti nejméně o 50 %, nejvíce však o 69 %,
  • 3. stupeň invalidity pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 %.

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že cílem vyhlášky není ušetřit na osobách se zdravotním postižením. Podstatou změny má podle ministerstva být respektování pokroků v medicíně, která zvyšuje schopnosti pracovního uplatnění.

Našli jste v článku chybu?
  • 22. 10. 2009 11:16

    V (neregistrovaný)
    «cílem vyhlášky není ušetřit na osobách se zdravotním postižením.« A co tedy? Už před novelizací se invalidní důchod nepřiznal jen tak pro nic zanic. Dnes není práce ani pro zdravé, kde by ji měl sehnat nějaký postižený? S pokroky v medicíně to nemá nic společného, jde jen a jen o šetření na lidech, kteří se nemohou bránit. Pokud si postižený nebyl shopen do nynějška nic přivydělat, nebude schopný ani v budoucnu, jen se mu rapidně sníží životní úroveň díky nižším dávkám a naopak rostoucím cenám za cokoliv. Nezapomeňme, že pro zdravého není problém si vyměnit žárovku nebo vytřít podlahu, postižený si na toto musí najmout a za tyto úkony zaplatit.