Hlavní navigace

Nová čísla o inflaci překvapila pomalejším růstem. Kdy si od ní skutečně odpočineme?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 8. 2022
peníze, finance, graf, investování, úspory, investice, akcie Autor: Shutterstock

Spotřebitelské ceny se meziměsíčně zvýšily o 1,3 %, hlavně kvůli vyšším cenám v oblasti kultury a rekreace. Meziročně se spotřebitelské ceny v červenci zvýšily o 17,5 %, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu. Informace vyplývají ze zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Při porovnání s předchozím měsícem rostly ceny elektřiny o o1,5 %, zemního plynu o 1,3 %, nájemného z bytu o 0,8 % a ceny tepla a teplé vody o 0,9 %.

V oddíle potravin a nealkoholických nápojů pak byly vyšší především ceny masa o 1,7 %, olejů a tuků o 6,8 %, nealkoholických nápojů o 2,3 %, pekárenských výrobků a obilovin o 1,2 %, sýrů a tvarohů o 2,6 % a polotučného trvanlivého mléka o 5,3 %. Ceny zeleniny klesly o 2,2 %, nejvíce u brambor o 13,6 %. Meziměsíční pokles cen ČSÚ zaznamenal i v oddíle alkoholických nápojů kvůli nižším cenám lihovin o 1,4 % a piva o 1,8 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,0 % a ceny služeb o 1,9 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 17,5 %. Je to o 0,3 procentního bodu více než v červnu. Zrychlení meziročního cenového růstu úřad zaznamenal hlavně v oddíle potravin a nealkoholických nápojů (nárůst na 19,3 % z červnového 18,0 %). Růst cen masa zrychlil na 21,7 % (v červnu 20,4 %), sýrů a tvarohů na 20,5 % (v červnu 17,5 %), olejů a tuků na 53,4 % (v červnu 42,0 %). Naopak ceny brambor zmírnily svůj růst na 11,2 % (v červnu 24,3 %). V oddíle bydlení meziročně zdražily hlavně ceny elektřiny o 33,6 % (v červnu o 31,6 %), zemního plynu o 59,8 % (v červnu o 57,8 %) a tuhých paliv o 41,1 % (v červnu o 34,0 %). V oddíle dopravy zmírnil růst cen pohonných hmot a olejů na 43,6 % (v červnu 47,5 %).

Ačkoli v meziročním porovnání je inflace stále vysoká, při porovnání mezi posledními dvěma měsíci vývoj naznačuje zpomalení tempa růstu. Oproti minulému měsíci ceny vzrostly o 1,3 %, což byl nejmírnější meziměsíční nárůst od letošního února, uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Vývoj příjemně překvapil, ekonomové čekali rychlejší růst. Ještě to ale neznamená, že nás nemohou čekat tvrdé měsíce.

Česká inflace v červenci dál zrychlila, ovšem o poznání méně, něž jsme očekávali my i trh. Velká část překvapení šla na vrub pomalejšího zdražování energií. Je proto pravděpodobné, že další výraznější navýšení cen nás čeká v průběhu srpna a září. A možná bude zdražování pokračovat i nad rámec dosud ohlášených změn ceníků – ceny elektřiny na (pro nás) relevantních burzách v průběhu posledního měsíce dál vzrostly a pohybují se okolo desetinásobků dlouhodobých průměrů, okomentoval výsledky Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Uvedl také, že podle očekávání rostly ceny potravin a sezónně zlevnila jen zelenina, ale upozornil, že na globálních trzích už ceny potravin začínají viditelněji polevovat. Index potravin FAO a evropský index potravinových vstupních cen v průběhu července poklesly. Je však otázka, zda bude trend poklesu potravin při drahých energiích a pokračující nejistotě v dodávkách obilovin pokračovat i v nadcházejících měsících, dodal ekonom.

Lehkým pro-inflačním překvapením pro ekonomy z Patria Finance v červenci byl naopak pokračující (i když výrazně pomalejší) růst cen v dopravě, a to bez ohledu na pokles cen benzínu u čerpacích stanic.

Ekonomové zatím očekávání další inflace revidují jen mírně. Další měsíce mohou ještě překvapit

Ekonomové zatím očekávání další inflace revidují jen mírně. Další měsíce mohou ještě překvapit

Autor: Patria Finance, a.s.

Inflaci pro podzimní měsíce zatím revidujeme jen lehce směrem dolů a očekáváme, že v průběhu září bude vrcholit v okolí 20 % (namísto předešlých 21 %), shrnul Bureš a dodal, že na konci roku dynamiku inflace ovlivní konkrétní podoba speciálního energetického tarifu z dílny MPO. Viditelnější pokles meziroční dynamiky růstu cen očekává ekonom z Patria Finance až v průběhu roku 2023.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).