Hlavní navigace

Nezaměstnanost i inflace mírně rostou

Sdílet

Gabriela Hájková 9. 12. 2013

Nezaměstnanost ke konci roku potvrdila sezónní trend a mírně roste. V listopadu se zvýšila o desetinu na 7,7 %. V listopadu ale nezaměstnanost zpravidla roste výrazně rychleji, a proto dnešní výsledek je pozitivní. Listopad byl totiž velmi příznivý v počasí, a to ekonomice, potažmo trhu práce jen pomohlo. Situace v současnosti je stabilní, a nehrozí žádné dramatické výkyvy, myslí si Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit, který zároveň upozornil na to, že meziročně je ale nezaměstnanost o devět desetin procenta vyšší a v prosinci by mohlo zhoršování pokračovat. Opačného vývoje bychom se podle analytika mohli dočkat na jaře.

Mírně vzrostla v reakci na intervence centrální banky také inflace. Podle očekávání se její růst projevil nejdříve na zboží s rychlou obrátkou. První na řadě byly pohonné hmoty, které v říjnu zlevňovaly o 4 %, v listopadu už jen o 1,2 %. Tady ale nešlo jen o samotný vliv intervence, ale i o hodnoty z loňského roku, které v tu dobu již výrazně klesaly. Přesto oslabení koruny poslalo ceny pohonných hmot vzhůru velmi brzy, v horizontu jednoho týdne, uvedl Kozub. 

Mírný růst inflace podle něj naznačuje, že prozatím nebude potřeba měnit cílový kurz koruny a další masivní intervence proti koruně by tak neměla přijít. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).