Hlavní navigace

Častá nemocnost může být u malých firem důvodem k propouštění

Sdílet

Redakce 31. 12. 2008

Prvních 14 dnů nemoci v kalendářním roce nebude zaměstnavatele nemocenská stát ani korunu, získá totiž slevu na pojistném. Jenže při častém marodění zaměstnance může být od ledna platná právní úprava pro zaměstnavatele velmi nevýhodná. Za 15. a další kalendářní den v roce zaměstnavatelé natvrdo platí každých 3,5 dne. Zaměstnanci, kteří jsou často v roce nemocni tak mohou být kvůli vysokým nákladům propouštěni. Na tento fakt poukazuje zpráva Hospodářské komory (HK).

Co se týká legislativy, podnikatelé nejvíce vnímají právě nové změny v nemocenské, kdy od 1. ledna se placení nemocenské prvních 14 dnů za zaměstnance přesouvá od státu na zaměstnavatele. Dobré je to pouze do té chvíle, pokud zaměstnanec bude nemocný přesně 14 dní pouze jednou v roce. MPSV si tímto snížilo práci a zaměstnavatele to díky úlevám na pojištění a snížení odvodů nebude stát ani korunu. Nemoc jako je chřipka během roku postihne prakticky každého.

Pokud však zaměstnanec bude v jednom roce nemocný 14 dní více než jednou, zaměstnavatel již platí vše a zvyšují se mu tak výrazně náklady. Pokud odečteme soboty a neděle (neplacené), uvádí zpráva HK, a první tři dny nemoci (také neplaceno), dostaneme se k tomu, že má zaměstnanec nárok na 7 kalendářních dnů placené nemocenské. Z těchto zbylých 7 kalendářních dnů platí polovinu (3,5 dne) správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel tak již platí 3,5 dne natvrdo, sleva na odvodech, která je přesně 3,45 dne jednou za rok mu kompenzuje pouze náklady spojené s prvními 14 dni nemocenské.

Zatímco Česká správa sociálního zabezpečení si nový systém výplaty nemocenských dávek pochvaluje, Petr Kužel z Hospodářské komory už tak oprimistický není: Podnikatelé nesouhlasí s tím, že stát přesunuje část svých závazků a nákladů na někoho jiného, tj. zaměstnavatele. Většina z nich může postupovat tak, že opakovaně nemocného raději kvůli vysokým nákladům propustí. Podnikatelé zároveň nemají kapacitu na to, aby kontrolovali, zda zaměstnanci skutečně dodržují léčebný režim, jak by to správně měla dělat Česká správa sociálního zabezpečení, která má navíc v případě obdržení podnětu neuvěřitelných 14 dní na kontrolu. Provádění těchto kontrol podnikateli je pouze další nesmyslná administrativní zátěž a byrokracie pro firmy a může kandidovat na absurditu roku, říká Kužel.

Problém je nadále zůstává ve zneužívání nemocenské, protože když zaměstnec přijde ke svému doktorovi, tak ten mu napíše neschopenku téměř kdykoli si řekne.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).