Hlavní navigace

Nechtěla pustit Čechy do restaurace, dostala od ČOI pokutu

Sdílet

Pokutu od České obchodní inspekce (ČOI) si můžete vykoledovat i za to, že budete v Čechách diskriminovat určitou skupinu spotřebitelů. Příkladem budiž pravomocně uložená pokuta ve výši 50 tisíc Kč, kterou musí zaplatit majitelka Korejsko-čínské restaurace v Moravskoslezském kraji.

Opakovanou kontrolou iniciovanou na základě stížnosti spotřebitele ČOI zjistila diskriminační jednání v této restauraci. Zdejší personál totiž opakovaně odmítl obsloužit inspektory ČOI v roli zákazníků kvůli tomu, že nejsou Korejci a že v této restauraci jiné zákazníky na příkaz provozovatele restaurace neobsluhují.

To pak potvrdila kontrolním pracovníkům ČOI i provozovatelka restaurace s tím, že provozovna slouží pouze jako klubová restaurace pro hosty z blízké ubytovny a ostatní návštěvníci do ní nemají přístup. Vstup do restaurace byl ale přitom volný, bez jakéhokoliv omezení či upozornění, že se jedná o „uzavřený klub“.

Podnikatelka nijak neprokázala, že je tato restaurace provozována jako výhradně korejský klub pouze pro registrované nebo ubytované členy. O tom, že nebude náhodný host obsloužen, se dověděl od obsluhujícího personálu až ve chvíli, kdy si chtěl objednat jídlo nebo pití, uvádí zpráva ČOI, která toto jednání považuje za diskriminační (porušení § 6 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele), neboť naplňuje znaky přímé diskriminace tak, jak ji definuje antidiskriminační zákon.

Přímou diskriminací se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě než s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z důvodu… mj. národnosti. – z § 2 odst. 3 zák. č. 198/2009 Sb.

Zdroj: ČOI

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).