Jedna možnost je nainstalovat si nějakou aplikaci Cvak a nějak uzavírat smlouvu, nastavovat a platit bankám 0,8% z platby. S legislativním zákazem naúčtovat ten poplatek zákazníkům.
Druhou možností je nainstalovat si nějakou aplikaci na generování platebního QR kódu, uložit si do něj libovolný počet účtů (OSVČ, soukromé) a mít to díky okamžitým platbám zdarma.
Každý ať si vybere, co je mu libo...
To, co píšete, zní hezky, dokud nenarazíte na realitu. Přijde zákazník, co nemá banku s okamžitými platbami (typicky Unicredit) - a musíte věřit, že tu platbu skutečně poslal. Okamžité platby mají v bance zákazníka nějaký výpadek. Nemluvě o tom, že náš brigádník nemůže okamžité platby ověřovat, protože mu pochopitelně nechci dát přístup do svého mobilního bankovnictví, takže okamžitou platbu mohu ověřit pouze já jako majitel.
Cvak jsem zatím využil zkušebně jednou a všechny tyto problémy odpadají. Jediným problémem je rychlost a nutnost zadávat stejnou částku pořád dokola (prodáváme přes Cvak vstup na akci), není to jako pípnout kartu na terminálu, a ve špičce se trochu tvořily fronty. Okamžité platby jsou na tom s rychlostí ale zhruba podobně.
Cvak využíváme. Poplatek je 0,8 % bez ohledu na platební metodu (většina zákazníků neměla Airbank, Global Payments strhla 0,8 % z celkové částky).
Výhodou je, že když má zákazník v telefonu podporovanou banku, rovnou mu to otevře tuto aplikaci a jen potvrdí okamžitou platbu. V opačném případě se mu zobrazí platební brána s Apple/Google Pay nebo ručním zadáním čísla karty.
Nevýhodou je rychlost, jedna transakce trvá třeba 30-40 vteřin, tvořily se nám fronty u vstupu. Navíc po zaplacení se platba v aplikaci obchodníka potvrdí třeba za dalších 10 vteřin, což je hodně.
29. 3. 2024, 14:06 editováno autorem komentáře