Hlavní navigace

Mladí ekonomové by daně nezvyšovali

Sdílet

Jen třetina studentů ekonomických oborů na vysokých školách si myslí, že růst DPH je správnou cestou, jak do státního rozpočtu dostat další prostředky. Daň z příjmů by pak právnickým osobám zvýšilo jen necelých 8 % studentů. O tom, jak by měla vypadat daň z příjmů fyzických osob, jasno nemají. Názory na to, zda mít tuto daň rovnou nebo progresivní, jsou vzácně vyrovnané. 

Studenti se shodnou na tom, že finance do státního rozpočtu by se měly získávat raději omezováním výdajů, efektivnějším výběrem daní a potíráním korupce. K získání prostředků do státní kasy či jejich udržení by se studenti zaměřili především na omezování vládních výdajů, jako jsou například státní zakázky a poslanecké platy (63 procent studentů), lepší kontrolu výběru daní (16 procent) a také důsledné potírání korupce (18 procent), uvádí zpráva společnosti KPMG, která realizovala průzkum mezi studenty na Masarykově univerzitě v Brně, Technické univerzitě v Liberci a na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Ve srovnání se zeměmi OECD, kde je průměrné daňové zatížení 35,3 procenta, jsme se s 42,5 procenta dostali do první desítky zemí s nejvyššími daněmi. Navíc se objevují návrhy toto zatížení ještě zvýšit znovuzavedením progresivní daně z příjmů fyzických osob a úpravou firemních daní, uvádí zpráva KPMG.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 6. 2012 8:18

  Chráněj svoje zájmy aby nemuseli platit daně, nebo (neregistrovaný) 89.177.116.---

  jejich rodiče, zvyšování DPH je brzda ekonomickýho rozvoje, to vám řekne každej ekonom, nechápu proč tyhle idioty nevyhoděj ze škol, ještě jim to máme platit my daňový poplatníci.

 • 12. 6. 2012 14:45

  Krakonoš (neregistrovaný) 109.164.67.---

  Stát by se měl více zaměřit na zvýšení zaměstnanosti, zlepšení konkurenceschop­nosti a na vyšší efektivitu na straně příjmů i výdajů. Dostáváme se do stavu, kdy daně a poplatky výrazně rostou, stát neví, jak by normálního občana obral, ale ve výsledku se víc nevybere. Občané se přizpůsobí, sníží spotřebu a kde nic není, ani Kalousek nevybere.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).