Hlavní navigace

Mladí ekonomové by daně nezvyšovali

Sdílet

Gabriela Hájková

Jen třetina studentů ekonomických oborů na vysokých školách si myslí, že růst DPH je správnou cestou, jak do státního rozpočtu dostat další prostředky. Daň z příjmů by pak právnickým osobám zvýšilo jen necelých 8 % studentů. O tom, jak by měla vypadat daň z příjmů fyzických osob, jasno nemají. Názory na to, zda mít tuto daň rovnou nebo progresivní, jsou vzácně vyrovnané. 

Studenti se shodnou na tom, že finance do státního rozpočtu by se měly získávat raději omezováním výdajů, efektivnějším výběrem daní a potíráním korupce. K získání prostředků do státní kasy či jejich udržení by se studenti zaměřili především na omezování vládních výdajů, jako jsou například státní zakázky a poslanecké platy (63 procent studentů), lepší kontrolu výběru daní (16 procent) a také důsledné potírání korupce (18 procent), uvádí zpráva společnosti KPMG, která realizovala průzkum mezi studenty na Masarykově univerzitě v Brně, Technické univerzitě v Liberci a na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Ve srovnání se zeměmi OECD, kde je průměrné daňové zatížení 35,3 procenta, jsme se s 42,5 procenta dostali do první desítky zemí s nejvyššími daněmi. Navíc se objevují návrhy toto zatížení ještě zvýšit znovuzavedením progresivní daně z příjmů fyzických osob a úpravou firemních daní, uvádí zpráva KPMG.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).