Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu vzrostly v průměru o 0,4 %. Meziroční inflace zpomalila na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %.
Ceny rostly především u alkoholu a tabáku, a to kvůli navýšení spotřební daně, která se propsala i do konečných cen. Za dalším zdražením stály především potraviny, zejména ovoce. Ostatní ceny se však příliš neměnily.
V dalším období počítáme s tím, že snížená spotřebitelská poptávka bude působit proti růstu cen, zatímco oslabená česká koruna bude ceny navyšovat. Cena ropy začala v květnu růst a v dalších měsících se budou mírně zvyšovat ceny u čerpacích stanic ovšem z extrémně nízkých úrovní. Levná ropa navíc bude působit ve směru poklesu jiných cen v ekonomice,
míní ekonom Komerční banky Michal Brožka.
Výhled je podle něj takový, že spotřebitelské ceny v příštích měsících budou oproti současné úrovni růst jen minimálně a meziroční míra inflace tak bude klesat. Koncem roku očekává inflaci na úrovni 1,3 %.
Prognózy vývoje cen jsou však podle něj v současné době stejně nejisté jako prognózy vývoje ekonomiky. Výpočet některých statistik je nyní komplikovanější. Je například otázkou, jak se budou vyvíjet ceny dovolených, které obyčejně podléhají výrazné sezonnosti. Nabízí se problematika, případné proměny průměrného spotřebitelského koše, s tím jak řada lidí změnila své chování,
vysvětluje Brožka.