Hlavní navigace

Lidé přestávají věřit domácí ekonomice

Sdílet

Redakce 3. 1. 2008

Indikátor spotřebitelské důvěry stále klesá, což znamená, že Češi ztrácí důvěru v domácí ekonomiku. Saldo souhrnného indikátoru důvěry – indikátoru ekonomického sentimentu, se v prosinci 2007 meziměsíčně snížilo o 1,1 bodu. Důvodem byl pokles spotřebitelského indikátoru důvěry, a to až o 3,7 bodu. Saldo podnikatelského indikátoru se snížilo o 0,4 bodu. Ve srovnání s prosincem 2006 je saldo souhrnného indikátoru důvěry o 4,4 bodu nižší, důvěra podnikatelů je 1,6 bodu nižší a důvěra spotřebitelů je nižší o 15,8 bodu.

Ze šetření Českého statistického úřadu mezi spotřebiteli v prosinci vyplynulo, že ve srovnání s listopadem očekávají pro příštích dvanáct měsíců zhoršení celkové ekonomické situace a zejména své finanční situace. Mírně se zhoršila i dlouhodobě příznivá očekávání nezaměstnanosti. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci snížil o 3,7 bodu na nejnižší hodnotu od dubna 2004. V meziročním srovnání je nižší o 15,8 bodu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).