Hlavní navigace

Leasingové obchody v druhé polovině roku 2008 poklesly

Sdílet

Jiří Velinský 19. 2. 2009

Společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly vloni pro financování investic a provozu podnikatelů i potřeb domácností 185 mld. Kč. Klesající tempo růstu ekonomiky, problémy v řadě odvětví a slábnoucí poptávka po investičních i spotřebitelských finančních produktech ve druhé polovině roku vedly vloni k poklesu leasingových obchodů (o 27,1 % u leasingu strojů, zařízení a dopravních prostředků a o 2,9 % v leasingu nemovitostí) a k poklesu růstových temp u ostatních nebankovních finančních obchodů. Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých členskými společnostmi ČLFA meziročně vzrostl o 13,4 %, objem jejich úvěrů pro podnikatele o 36,8 % a jejich factoringu o 5,4 %. Vyplývá to ze Zprávy o stavu a vývoji leasingového, nebankovního úvěrového a factoringového trhu v roce 2008 zveřejněné tento týden ČLFA.

Přes pokles nových obchodů leasing vloni potvrdil svoji úlohu při alokaci kapitálu pro podnikatele, uvedl předseda představenstva ČLFA Martin Kofroň. Vloni byly u nás jeho prostřednictvím financovány investice za 110 mld. Kč. Leasingem byla opět financována téměř jedna třetina investic do strojů, zařízení a dopravních prostředků. Ve zhoršujících se ekonomických podmínkách byl využíván jako reálná alternativa financování ekonomických subjektů s omezeným přístupem k úvěrům, zejména malých a středních podniků. Růst spotřebitelských úvěrů členů ČLFA se i při postupně slábnoucích výdajích domácností udržel na dvojciferné úrovni.

Členské společnosti ČLFA poskytly spotřebitelské úvěry v souhrnné výši téměř 54,4 mld. Kč a také úvěry a splátkové prodeje pro podnikatele v souhrnné výši 25,7 mld. Kč. Factoringové společnosti postoupily vloni pohledávky celkem za 134 mld. Kč. I za ztížených podmínek se vloni zvýšil počet nebankovních finančních obchodů. Bylo uzavřeno 120 578 leasingových smluv, 1 555 675 nových spotřebitelských úvěrů a 54 478 nebankovních úvěrů pro podnikatele.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).