Hlavní navigace

Kdy musíte navštívit finanční úřad?

16. 2. 2010

Sdílet

Povinnost registrovat se u místně příslušného správce daně, tedy finančního úřadu, musí každý poplatník do 30 dnů od obdržení povolení či získání oprávnění ke své podnikatelské činnosti nebo od počátku provozování jiné samostatné výdělečné činnosti. 30denní lhůta začíná běžet následující den po dni, ve kterém nabylo povolení právní účinnosti nebo po dni od kterého je poplatník oprávněn vykonávat svou činnost. Plátce daně je povinen podat přihlášku k registraci u správce daně nejpozději do patnácti dnů od vzniku povinnosti srážet daň nebo zálohy na ni nebo daň vybírat, pokud není zvláštním předpisem stanoveno jinak, uvádí Ministerstvo financí ČR na internetovém svém portálu. 

Čtěte na serveru Měšec.cz také speciální přílohu o daních a sociálních dávkách. Obsahuje daňovou kalkulačku a online formuláře pro finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

Registrovat se naopak nemusí ten subjekt, u kterého se jedná pouze o nahodilou a jednorázovou daňovou povinnost nebo pokud je jeho předmětem zdanění nemovitost či nemá registrační povinnost kvůli jiné dani. Registraci nepotřebují ani ti poplatníci, kteří mají výhradně příjmy plynoucí ze závislé činnosti a také příjmy, ze kterých je daň vybírána zvláštní sazbou. V případě, že dojde u poplatníka ke změnám skutečností, jež jsou uvedeny v registračním formuláři, musí je finančnímu úřadu oznámit nejdéle do 15 dnů ode dne, kdy nastaly.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).