Hlavní navigace

Jaký bude rok 2013 očima ekonomů?

Gabriela Hájková

Jaký bude pro světovou ekonomiku rok 2013? Podle analytiků bude stále doplácet na státní úsporná opatření, která povedou ke globálnímu útlumu a zároveň budou bránit většímu růstu. 

Nevyřešený konflikt v Sýrii a politicky vypjatá situace v Egyptě by mohly být příčinou přinejmenším přechodné nejistoty na finančních trzích a zatížit cenu ropy, jmenuje další faktoryFritz Mostböck, vedoucí analytik Erste Group s tím, že v USA ale povedou nákupy FEDu k posílení důvěry spotřebitelů a k podpoře privátní spotřeby. Růst by v roce 2013 měl proto zůstat na stabilních 2 %, roce 2014 se počítá se zrychlením. To by mělo dodat již tak potřebný impuls i globálnímu růstu, především v oblasti exportu eurozóny, dodává Mostböck.

Podle analytika zlepšují náladu na finančních trzích opatření Evropské centrální banky. Se vstupem Chorvatska do Evropské unie v červenci 2013 očekáváme pro období mezi roky 2014 a 2020 další růst HDP až o 2,5 %, především díky přístupu ke společnému trhu a k finančním prostředkům EU, uvádí Mostböck a dodává, že dalším impulzem pro evropský integrační proces na Balkánském poloostrově bude předpokládané stanovení data pro začátek vyjednávání o vstupu Srbska do EU.

Akciové trhy by měly podle analytika v příštím roce posilovat. Růst globálního akciového indexu by podle Mostböcka mělo podpořit nízké ocenění a nedostatek atraktivních alternativ.

Investoři by se z našeho pohledu měli vyhýbat investicím do telekomunikací a síťových sektorů, doporučuje Mostböck. Podle něj bude atraktivní investicí automobilová produkce ve střední a východní Evropě. 

Našli jste v článku chybu?