Jaký bude rok 2013 očima ekonomů?

Jaký bude pro světovou ekonomiku rok 2013? Podle analytiků bude stále doplácet na státní úsporná opatření, která povedou ke globálnímu útlumu a zároveň budou bránit většímu růstu. 

Nevyřešený konflikt v Sýrii a politicky vypjatá situace v Egyptě by mohly být příčinou přinejmenším přechodné nejistoty na finančních trzích a zatížit cenu ropy, jmenuje další faktoryFritz Mostböck, vedoucí analytik Erste Group s tím, že v USA ale povedou nákupy FEDu k posílení důvěry spotřebitelů a k podpoře privátní spotřeby. Růst by v roce 2013 měl proto zůstat na stabilních 2 %, roce 2014 se počítá se zrychlením. To by mělo dodat již tak potřebný impuls i globálnímu růstu, především v oblasti exportu eurozóny, dodává Mostböck.

Podle analytika zlepšují náladu na finančních trzích opatření Evropské centrální banky. Se vstupem Chorvatska do Evropské unie v červenci 2013 očekáváme pro období mezi roky 2014 a 2020 další růst HDP až o 2,5 %, především díky přístupu ke společnému trhu a k finančním prostředkům EU, uvádí Mostböck a dodává, že dalším impulzem pro evropský integrační proces na Balkánském poloostrově bude předpokládané stanovení data pro začátek vyjednávání o vstupu Srbska do EU.

Akciové trhy by měly podle analytika v příštím roce posilovat. Růst globálního akciového indexu by podle Mostböcka mělo podpořit nízké ocenění a nedostatek atraktivních alternativ.

Investoři by se z našeho pohledu měli vyhýbat investicím do telekomunikací a síťových sektorů, doporučuje Mostböck. Podle něj bude atraktivní investicí automobilová produkce ve střední a východní Evropě. 

Pozor na slevy, které nejsou slevami Zlatu věří více než polovina lidí