Jak nepřijít o peníze ze druhého pilíře?

Druhý pilíř penzijního pojištění končí. Pokud jste v něm spořili, měli byste do konce letošního září své penzijní společnosti říci, jak chcete peníze vyplatit.

Na výběr máte ze tří možností. Můžete:

  • si nechat vyplatit pouze dvě procenta, která jste odváděli z disponibilního příjmu, a zbylá tři procenta z pojistného se vrátí do prvního pilíře – nedojde tak ke krácení důchodu,
  • úspory nechat převést na svůj účet do třetího pilíře,
  • si nechat vyplatit prostředky na zvolený účet nebo přes složenku.

Penzijní společnosti musíte nahlásit způsob výplaty, číslo účtu, kam má peníze zaslat, nebo identifikační údaje ze smlouvy ve III. pilíři vč. čísla příslušného účtu penzijní společnosti, nebo adresu pro zaslání poštovní poukázky.

Peníze by se k vám (nebo na váš účet ve III. pilíři) měly dostat do konce roku (maximálně hned na počátku roku 2017, to vše za podmínky, že vše stihnete včas ohlásit penzijní společnosti).

Pokud penzijní společnosti do konce září nesdělíte, jak má s penězi naložit, zašle je na  svodný účet u Finanční správy, která je pomocí identifikátorů rozdělí příslušným finančním úřadům. Ty je pak budou vyplácet na žádost samotným střadatelům. Mezitím budou peníze uložené na daňových účtech poplatníků a budou se chovat jako daňový přeplatek. Což znamená, že pokud dlužíte na daních, použijí se primárně na jejich úhradu a vy z nich uvidíte jen to, co zbude.

Pokud se o peníze nikdo nepřihlásí celých šest let, stanou se příjem státního rozpočtu.

Podle Asociace penzijních společností přitom svou penzijní společnost kontaktovala zatím jen polovina účastníků druhého pilíře.

Může se v čase zhodnotit i syntetický diamant? Za nelegální provoz hracích automatů můžete zaplatit i 10 milionů Kč        
andy_kaufman
andy_kaufman (neregistrovaný) 88.103.215.---
25. 8. 2016 10:27 Nový

Výplata

celé vlákno

Peníze budou vyplaceny do konce příštího roku?? A není náhodou výplatní období podle zákona od 15.10.2016 do 31.12.2016??

Gábina Hájková aura:97
2. 9. 2016 11:12 Nový

Re: Výplata

celé vlákno

dobrý den, díky za upozornění, slovo "příštího" je navíc samozřejmě :) (následuje i věta, kde píši že maximálně na začátku rok 2017...

díky, opraveno :)