Hlavní navigace

Inflace nabrala prudký růst

Sdílet

Arsen Lazarevič 9. 6. 2015

Inflace roste více než se čekalo. Spotřebitelské ceny vzrostly v květnu proti dubnu o 0,3 procenta, na čemž se podílely především oddíly doprava, potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák.

Meziročně činil růst spotřebitelských cen o 0,7 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v dubnu a je to také nejvíce od října 2014.

Tempo růstu spotřebitelských cen v ČR zrychluje, v květnu předčilo očekávání trhu, byť nepatrně. Stoupající ceny pohonných hmot se projevují nejen v měsíčním vyjádření, ale svým způsobem i ve vyjádření meziročním. Tak, že efekt zlevněných pohonných hmot už není tak silný jako například v prvních měsících letošního roku, uvedl Lukáš Kovanda, analytik Roklen24 s tím, že v červenci se podle něj navíc začne vytrácet ještě citelněji, jelikož právě loni v červenci pokles ceny ropy na světových trzích – trvající do úvodu letošního roku – započal.

Slabší efekt zlevněných pohonných hmot vede k tomu, že se v ekonomice zřetelněji projevují proinflační faktory. Výsledkem je nejrychlejší tempo inflace v letošním roce, které vyrovnává její nejrychlejší tempo loňské (říjen 2014). Naposledy rostly spotřebitelské ceny v české ekonomice rychleji v roce 2013, dodal Kovanda

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).