Inflace nabrala prudký růst

Inflace roste více než se čekalo. Spotřebitelské ceny vzrostly v květnu proti dubnu o 0,3 procenta, na čemž se podílely především oddíly doprava, potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák.

Meziročně činil růst spotřebitelských cen o 0,7 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v dubnu a je to také nejvíce od října 2014.

Tempo růstu spotřebitelských cen v ČR zrychluje, v květnu předčilo očekávání trhu, byť nepatrně. Stoupající ceny pohonných hmot se projevují nejen v měsíčním vyjádření, ale svým způsobem i ve vyjádření meziročním. Tak, že efekt zlevněných pohonných hmot už není tak silný jako například v prvních měsících letošního roku, uvedl Lukáš Kovanda, analytik Roklen24 s tím, že v červenci se podle něj navíc začne vytrácet ještě citelněji, jelikož právě loni v červenci pokles ceny ropy na světových trzích – trvající do úvodu letošního roku – započal.

Slabší efekt zlevněných pohonných hmot vede k tomu, že se v ekonomice zřetelněji projevují proinflační faktory. Výsledkem je nejrychlejší tempo inflace v letošním roce, které vyrovnává její nejrychlejší tempo loňské (říjen 2014). Naposledy rostly spotřebitelské ceny v české ekonomice rychleji v roce 2013, dodal Kovanda

Polovina dětí nesportuje. Přesto jsou nejvíce pojištěné proti úrazu (ANKETA) Babiš nechce rušit superhrubou mzdu        
Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz
9. 6. 2015 14:37 Nový

Zase špatně

celé vlákno

Nenabrala, ona je tu už docela dávno. Za posledních pár měsíců rostou ceny jídla dost šíleným tempem. To jenom si toho někdo teď všimnul a snaží se z toho udělat hitovku. Ale každý přece ví, že inflace se měří přece počtem vyrobených lokomotiv nebo tak něčeho. A tak jedeme dál postaru.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 6. 2015 16:20 Nový

Re: Zase špatně

celé vlákno

Ceny rostou neustale. Ted uz ale na takove urovne, ze to predchozi lhani bylo neudrzitelne.