Hlavní navigace

Hypotéky pro mladé lidi budou díky státní dotaci levnější

Sdílet

Redakce 17. 3. 2009

Hypotéky patří mezi finanční produkty, které stát zvýhodňuje, aby podpořil možnosti pořízení vlastního bydlení mladým lidem. Kromě daňového zvýhodnění stanoví také v Nařízení vlády č. 249/2002 Sb. podmínky, za kterých bude přispívat na úrokové sazby, které překročí hranici 5 %. Toto Nařízení vlády je právě nyní znovu aktuální, neboť Ministerstvo pro místní rozvoj stanovilo průměrnou úrokovou sazbu za rok 2008 ve výši 5,6 %. Na následujících řádcích se dozvíte, zda se může státní příspěvek týkat právě vás.

Podle zmíněného nařízení vlády přispívá stát na úroky lidem mladším 36 let, kteří si na hypotéku pořizují byt nebo dům starší než 2 roky. Pro novostavby je tak dotace nepoužitelná. Žadatelem může být jedna osoba či manželé, kteří splácejí úvěr. V úvěrové smlouvě nesmí být další spoludlužníci (třeba z důvodu vyšší bonity). Maximální věk 36 let navíc musí v případě manželů splňovat oba. V době podání žádosti nesmí vlastnit jinou nemovitost určenou k bydlení. Navíc žadatel či žadatelé musí v této nemovitosti skutečně bydlet (FÚ může kontrolovat dotazem u sousedů).

Příspěvky se poskytují k úvěru nebo jeho části, nejvýše však do výše 800 000 Kč (v případě bytu) nebo 1 500 000 Kč (v případě rodinného domu s nejvýše jedním bytem). Pokud jste si na hypotéku pořídili dražší bydlení, než je tato stanovená hranice, stát vám dotaci poskytne pouze na stanovenou výši, přesahuje-li úvěr nebo jeho část výše uvedené limity, příspěvky se nad určenou hranici již neposkytnou.

Příspěvek se týká všech nových hypotečních smluv uzavřených mezi 1. únorem 2009 a 31. lednem 2010 a je možné ho získat také u smluv starších, kterým v uvedeném období končí doba fixace úroků. Netýká se však starších úvěrů, u kterých sice původní účel koupě starší nemovitosti byl, ale mezitím proběhlo tzv. refinancování těchto úvěrů.

Výše státní podpory činí při současné výši průměrné úrokové sazby jeden procentní bod. V případě, kdy bude v hypoteční smlouvě úrok stanoven např. na 6,2 %, zaplatíte ve skutečnosti jen 5,2 % a zbylé 1 % úroku doplatí stát.

Pokud by v dalších letech průměrná úroková míra dále stoupala, podle nařízení vlády by se zvyšovala i státní dotace, a to až do výše 4 procentních bodů při úrokové sazbě vyšší než 8 %. Takto vysoko ale zatím úrokové sazby nikdy nedosáhly. Nejvíce zatím přispíval stát 3 % body v období od 9/2002 do 1/2003. Od té doby se úroky postupně snižovaly a od roku 2005 až do letošního února byla úroková sazba pod hranicí 5 %, kdy nárok na státní dotace vzniká.

Banky, které uzavírají smlouvy o poskytování příspěvků k hypotečnímu úvěru

Zdroj: Unie společností finančního zprostředkování a poradenství

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).