Hlavní navigace

Exekuce výrazně zlevní, advokáti už tolik nevydělají

Sdílet

Arsen Lazarevič 25. 4. 2013

Exekuce výrazně zlevní, protože se značně sníží odměny advokátů.Ačkoliv se jedná o odměny advokátů, vliv na exekuce je nezanedbatelný. Advokáti totiž zastupují věřitele v nalézacím a exekučním řízení a právě jejich odměny jsou součástí vymáhaného celku, který ve výsledku hradí dlužník, říká Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR. Podle komory to však může vést k tomu, že některým věřitelům a jejich právnímu zastoupení se vymáhání některých pohledávek již nevyplatí, takže budou podávat méně žalob na dlužníky a následně rovněž méně návrhů na zahájení exekucí. Konkrétní dopad v modelovém příkladu:

Modelový příklad dopadu této změny do praxe lze uvést na dluhu za pokutu ve výši 112 Kč, kde je typickým způsobem vyřízení formulářová žaloba. Pokud by se odměna advokáta zastupujícího věřitele počítala podle aktuálně platné paušální vyhlášky, činila by za nalézací řízení 7.986 korun a za exekuční řízení 4356 korun včetně DPH. Po té, co rozhodnutí Ústavního soudu vyjde ve Sbírce zákonů, bude se odměna advokáta počítat podle nové vyhlášky advokátního tarifu – za nalézací řízení bude činit 3146 korun včetně DPH za nalézací řízení a za exekuční řízení 1936 korun včetně DPH. V případě exekuce modelového dluhu by celkové náklady vymáhání tvořily částku 9014 korun včetně DPH, oproti dřívějším 16274 Kč. Úspora je tedy více než 7.000 korun.

Zdroj a citace: Tisková zpráva Exekutorské komory 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 4. 2013 12:30

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

    za dluh 112 korun zapltit uz jenom 9 tisic misto puvodnich 16-ti? no tak to je parada to uz je sleva skoro 50%!!! A to uz se vyplati!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).