Hlavní navigace

EU omezí poplatky za transakce kartou

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 3. 2015

Evropský parlament posvětil nařízení, které má regulovat výši bankovních poplatků za platbu kartou. Nová úprava nastavila u plateb debetní kartou maximální výši poplatku na 0,2 % z platby, u transakcí kreditní kartou pak na 0,3 % z placené částky. Zastropování se vztahuje i na přeshraniční platby. Nařízení by mělo vejít v platnost v září, protože je ještě musí odhlasovat Rada ministrů.

Výši poplatků stanovují karetní společnosti a banky společně. Ty české patří k nejvyšším v EU. Evropské komisi se nelíbí, že náklady jsou přenášeny bankou obchodníka přímo na něj prostřednictvím účtovaných poplatků, protože obchodník je zase promítá do ceny svého zboží a služeb a konečný zákazník je nakonec platí v ceně.

Regulaci tvrdě prosazovali maloobchodníci, proto je nyní vyzýváme, aby skutečně úspory přenesli na zákazníky a aby s námi spolupracovali na zvyšování zákaznického komfortu, uvedl pro server Měšec.cz František Jungr, manažer pro regionální rozvoj společnosti Visa Europe s tím, že předchozí zkušenosti ze zemí jako Austrálie nebo Spojené státy ale ukazují, že ke snížení cen nedošlo. Naopak praxe ukázala, že z regulace vyšli hůře spotřebitelé, protože došlo ke zvýšení nákladů na karty, dodal.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 3. 2015 10:23

  qwertz (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Skutečné omezení nastane nejspíše u všch těch zbytečných blbostí okolo, které se netýkají placení. Bez poplatkové banky možná zavedou poplatky, nebo přestanou poskytovat služby zdarma klientům, kteří pro ně generují čistou ztrátu. Tak jako tak se trh trošku vyčistí a ozdraví.

 • 12. 3. 2015 12:51

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

  Pane Jungr Vase veta "Regulaci tvrdě prosazovali maloobchodníci, proto je nyní vyzýváme, aby skutečně úspory přenesli na zákazníky" ... vy asi nechapete, ze spousta maloobchodniku ma stanovene ceny bez zapocteni karetnich poplatku a holt ty platby kartou nam ubiraji nase marze. Proto bojujeme za nesmyslne vysoke poplatky bankou. Ono to skutecne neni tak, ze bychom naklady na bankovni poplatky meli zahrnuty v cene, protoze ti zakaznici co plati cash by zase meli vetsi cenu a v konkurencnim boji tohle plno maloobchoniku do ceny nedava. Takze snizenim Vasich poplatku se do ceny nepromitne, ale my se alespon u plateb kartou priblizime k nasi skutecne stanovene marzi, kterou uctujeme zakaznikovi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).