Hlavní navigace

EU omezí poplatky za transakce kartou

Gabriela Hájková

Evropský parlament posvětil nařízení, které má regulovat výši bankovních poplatků za platbu kartou. Nová úprava nastavila u plateb debetní kartou maximální výši poplatku na 0,2 % z platby, u transakcí kreditní kartou pak na 0,3 % z placené částky. Zastropování se vztahuje i na přeshraniční platby. Nařízení by mělo vejít v platnost v září, protože je ještě musí odhlasovat Rada ministrů.

Výši poplatků stanovují karetní společnosti a banky společně. Ty české patří k nejvyšším v EU. Evropské komisi se nelíbí, že náklady jsou přenášeny bankou obchodníka přímo na něj prostřednictvím účtovaných poplatků, protože obchodník je zase promítá do ceny svého zboží a služeb a konečný zákazník je nakonec platí v ceně.

Regulaci tvrdě prosazovali maloobchodníci, proto je nyní vyzýváme, aby skutečně úspory přenesli na zákazníky a aby s námi spolupracovali na zvyšování zákaznického komfortu, uvedl pro server Měšec.cz František Jungr, manažer pro regionální rozvoj společnosti Visa Europe s tím, že předchozí zkušenosti ze zemí jako Austrálie nebo Spojené státy ale ukazují, že ke snížení cen nedošlo. Naopak praxe ukázala, že z regulace vyšli hůře spotřebitelé, protože došlo ke zvýšení nákladů na karty, dodal.

Našli jste v článku chybu?