Spočítejte si...

Zavřít

EU omezí poplatky za transakce kartou

Evropský parlament posvětil nařízení, které má regulovat výši bankovních poplatků za platbu kartou. Nová úprava nastavila u plateb debetní kartou maximální výši poplatku na 0,2 % z platby, u transakcí kreditní kartou pak na 0,3 % z placené částky. Zastropování se vztahuje i na přeshraniční platby. Nařízení by mělo vejít v platnost v září, protože je ještě musí odhlasovat Rada ministrů.

Výši poplatků stanovují karetní společnosti a banky společně. Ty české patří k nejvyšším v EU. Evropské komisi se nelíbí, že náklady jsou přenášeny bankou obchodníka přímo na něj prostřednictvím účtovaných poplatků, protože obchodník je zase promítá do ceny svého zboží a služeb a konečný zákazník je nakonec platí v ceně.

Regulaci tvrdě prosazovali maloobchodníci, proto je nyní vyzýváme, aby skutečně úspory přenesli na zákazníky a aby s námi spolupracovali na zvyšování zákaznického komfortu, uvedl pro server Měšec.cz František Jungr, manažer pro regionální rozvoj společnosti Visa Europe s tím, že předchozí zkušenosti ze zemí jako Austrálie nebo Spojené státy ale ukazují, že ke snížení cen nedošlo. Naopak praxe ukázala, že z regulace vyšli hůře spotřebitelé, protože došlo ke zvýšení nákladů na karty, dodal.

Dividendy akcionářům O2 jsou obrovským překvapením Ceny pohonných hmot rostou. Jak se tvoří jejich cena?        
qwertz
qwertz (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
12. 3. 2015 10:23 Nový

konečně

Skutečné omezení nastane nejspíše u všch těch zbytečných blbostí okolo, které se netýkají placení. Bez poplatkové banky možná zavedou poplatky, nebo přestanou poskytovat služby zdarma klientům, kteří pro ně generují čistou ztrátu. Tak jako tak se trh trošku vyčistí a ozdraví.

Jerry001
Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz
12. 3. 2015 12:51 Nový

pan Jungr je nejak mimo realitu

Pane Jungr Vase veta "Regulaci tvrdě prosazovali maloobchodníci, proto je nyní vyzýváme, aby skutečně úspory přenesli na zákazníky" ... vy asi nechapete, ze spousta maloobchodniku ma stanovene ceny bez zapocteni karetnich poplatku a holt ty platby kartou nam ubiraji nase marze. Proto bojujeme za nesmyslne vysoke poplatky bankou. Ono to skutecne neni tak, ze bychom naklady na bankovni poplatky meli zahrnuty v cene, protoze ti zakaznici co plati cash by zase meli vetsi cenu a v konkurencnim boji tohle plno maloobchoniku do ceny nedava. Takze snizenim Vasich poplatku se do ceny nepromitne, ale my se alespon u plateb kartou priblizime k nasi skutecne stanovene marzi, kterou uctujeme zakaznikovi.