Hlavní navigace

Dospělí překvapili. Jejich finančí vzdělanost je nízká

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 12. 2010

Finanční vzdělanost dospělých v ČR je překvapivě nízká a v rámci orientace spotřebitelů na finančním trhu je stále co zlepšovat. Potvrdily to výsledky Měření finanční gramotnosti dospělé populace ČR, které by měly pomoci zkvalitnit další vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti.

Nečekal jsem to nijak růžové, ale že budou data k průzkumu tak úděsná, mě překvapilo, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že téměř dvě třetiny lidí nečte smlouvy, které podepisují a zavazují se v nich k dlouhodobým platbám. Nejsou si tak vůbec vědomi možných likvidačních důsledků pro sebe a svoji rodinu, dodal Kalousek.

Dospělí Češi podle Evy Zamrazilové z České národní banky často nejen že nepřečtou nebo neporozumí překládaným dokumentům, ale často nedokáží ani ocenit a propočítat základní věci. Vize, že ochrana spotřebitele může umést lidem cestičky mezi nástrahami na finančním trhu, je absurdní, upozornila Zamrazilová.

43 % respondentů průzkumu potvrdilo, že některým pasážím ve smlouvách zcela nerozumí, přeloženou smlouvu ale přesto podepsala celá polovina účastníků průzkumu.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).