Spočítejte si...

Zavřít

Dospělí překvapili. Jejich finančí vzdělanost je nízká

Finanční vzdělanost dospělých v ČR je překvapivě nízká a v rámci orientace spotřebitelů na finančním trhu je stále co zlepšovat. Potvrdily to výsledky Měření finanční gramotnosti dospělé populace ČR, které by měly pomoci zkvalitnit další vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti.

Nečekal jsem to nijak růžové, ale že budou data k průzkumu tak úděsná, mě překvapilo, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že téměř dvě třetiny lidí nečte smlouvy, které podepisují a zavazují se v nich k dlouhodobým platbám. Nejsou si tak vůbec vědomi možných likvidačních důsledků pro sebe a svoji rodinu, dodal Kalousek.

Dospělí Češi podle Evy Zamrazilové z České národní banky často nejen že nepřečtou nebo neporozumí překládaným dokumentům, ale často nedokáží ani ocenit a propočítat základní věci. Vize, že ochrana spotřebitele může umést lidem cestičky mezi nástrahami na finančním trhu, je absurdní, upozornila Zamrazilová.

43 % respondentů průzkumu potvrdilo, že některým pasážím ve smlouvách zcela nerozumí, přeloženou smlouvu ale přesto podepsala celá polovina účastníků průzkumu.


Maďarsko dnes asi schválí "znárodnění důchodů" UniCredit Bank umí vydat kartu ihned při otevření účtu Expresní konto