Hlavní navigace

Domácnosti si půjčují více, ale daří se jim lépe splácet

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 10. 2013

Objem poskytnutých úvěrů domácnostem roste. Ke konci srpna byl o 3,7 % vyšší než ve stejném období předchozího roku. Není žádným překvapením, že se zvyšuje objem úvěrů na bydlení (+ 4,8 %) a snižuje se naopak objem kontokorentů a pohledávek z karet.

Podle statistik České bankovní asociace (ČBA) se pravděpodobně začíná stabilizovat také objem spotřebitelských úvěrů (-0,1 %). To lze považovat za mírně pozitivní zprávu indikující fakt, že domácnosti začínají věřit v konec recese. Ačkoliv jsou statistiky nových úvěrů poskytnutých domácnostem do značné míry zkreslené možností refinancování či konsolidace stávajících závazků, potvrzují určitým způsobem možnou změnu trendu především u spotřebitelských úvěrů – za prvních 8 měsíců roku 2013 poskytly banky o 25,4 % větší objem nových úvěrů na spotřebu než za prvních osm měsíců roku 2012, uvádí zpráva ČBA.

Ačkoli celkový objem i podíl klasifikovaných úvěrů v portfoliích bank mírně vzrostl (objem na 246,1 mld. Kč a podíl na 10,1 %) objem i podíl úvěrů v selhání se naopak snížil na 144 mld. Kč, resp. na 5,91 %. Podíl klasifikovaných úvěrů u nebankovních věřitelů pak klesl na 12,25 % a podíl úvěrů v selhání na 7,43 %. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).