Hlavní navigace

České firmy odcházejí z daňových rájů, nechtějí si kazit reputaci

Sdílet

České firmy začaly v letočním roce ve velkém opouštět daňové ráje. Za první čtvrtletí letošního roku se počet českých firem se sídlem v daňových rájích snížil o 259, což je více, než za celé roky 2016, 2017 a 2018. Informovala o tom společnost Bisnode.

Odliv firem z daňových rájů táhne Nizozemí (letos –125) a USA (-122), přesto mezi tradičními daňovými ráji rostla Malta (14 nových) a Lichtenštejnsko (11). V kurzu jsou i nové, netradiční destinace, které jsou schopny nabídnout výhodné podmínky. Nejvíc nových firem tak v prvním kvartálu přivítaly Spojené arabské emiráty (12) a Hongkong (11).

Důvodem ztráty zájmu o kontrolou firmy z daňového ráje je především mezinárodní tlak, který je na daňové ráje vyvíjený zejména v posledních několika letech. Do značné míry jej pomohl odstartovat mediální zájem o daňové ráje spojený s kauzami typu Luxembourg Leaks či Panama Papers, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

Kromě toho jsou ale daňové ráje čím dál více vnímány jako zdroj růstu ekonomické nerovnosti ve společnosti. Řada podnikatelů tak už nechce být s daňovým rájem spojována, protože to představuje sílící reputační riziko.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).