Hlavní navigace

Českou republiku čeká zpomalení růstu HDP, Slovensko bude opět nejrychlejší

Sdílet

Redakce 7. 12. 2007

Analytici očekávali zpomalení růstu HDP za 3. čtvrtletí tohoto roku pod šest procent, dle Českého statistického úřadu se však udržel meziročně na šesti procentech. Za růstem ekonomiky stojí pořád spotřeba domácností a investice. Domácnosti utrácejí více, může za to pokles nezaměstnanosti a růst reálných mezd. Příští rok se však očekává zpomalení, důvodem budou uvažované reformy, zejména pak zdražování. Růst ekonomiky by se měl pohybovat kolem 4 – 4,5 %.

U našich východních sousedů také dojde ke zpomalení růstu, avšak i nadále si udrží prvenství ze zemí východní Evropy. Ekonomický růst Slovenska by měl dosahovat přibližně 7,3 % v roce 2008 a 6,9 % v roce 2009. Je tak velmi pravděpodobné, že Slovensko bude patřit mezi členské státy s největším růstem.

Výhledová zpráva OECD upozorňuje na to, že Poláci se mohou potýkat s problémem rostoucích mzdových nákladů a jejich ekonomika by se mohla z letošních 6,5 procenta zpomalit na 5,6 procenta příští rok. Naopak hospodářský růst Maďarska by se mohl v příštím roce dočkat zvýšení na 2,6 procenta. Za třetí čtvrtletí se totiž Maďarsku zvýšil HDP meziročně o 0,9 procenta, což je nejnižší růst za posledních 11 let.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).