Hlavní navigace

Česko má o dva stupně lepší rating

Sdílet

Jiří Hovorka 25. 8. 2011

Ratingová agentura Standard & Poor´s oznámila, že České republice zvýšila ratingové hodnocení. U dlouhodobých závazků v cizích měnách stouplo o dva stupně z A na AA-, u dlouhodobých závazků v domácí měně dochází taktéž ke zvýšení o dva stupně, tentokrát ale z A+ na AA. Informuje o tom na svém webu ministerstvo financí. Jedná se o 4. respektive 3. nejvyšší hodnocení dle stupnice této ratingové agentury.

Je to další pozitivní zpráva o tom, jak je hodnocena důvěryhodnost České republiky a snaha vlády směřovat k vyrovnaným veřejným rozpočtům. V dnešní turbulentní době se jedná spíše o výjimku, mnohým dalším státům je naopak rating snižován, okomentoval změnu ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle analytika České spořitelny Martina Lobotky je překvapivé hlavně to, že rating byl zvýšen hned o dva stupně a také to, že Česko vydělalo na změně metodologie, kdy agentura nyní klade větší důraz také na celkovou politickou situaci v zemi. To je přinejmenším sporné – s ohledem na životnost a akceschopnost zdejších vlád obecně a liknavost a nedůraznost prováděných reforem konkrétně. O tom, že klíčové reformy nejsou zatím schváleny a že ani na těch nejklíčovějších reformách nebyla nalezena shoda napříč spektrem se ani nezmiňujeme, uvádí své pochybnosti Lobotka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).