Česko má o dva stupně lepší rating

Ratingová agentura Standard & Poor´s oznámila, že České republice zvýšila ratingové hodnocení. U dlouhodobých závazků v cizích měnách stouplo o dva stupně z A na AA-, u dlouhodobých závazků v domácí měně dochází taktéž ke zvýšení o dva stupně, tentokrát ale z A+ na AA. Informuje o tom na svém webu ministerstvo financí. Jedná se o 4. respektive 3. nejvyšší hodnocení dle stupnice této ratingové agentury.

Je to další pozitivní zpráva o tom, jak je hodnocena důvěryhodnost České republiky a snaha vlády směřovat k vyrovnaným veřejným rozpočtům. V dnešní turbulentní době se jedná spíše o výjimku, mnohým dalším státům je naopak rating snižován, okomentoval změnu ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle analytika České spořitelny Martina Lobotky je překvapivé hlavně to, že rating byl zvýšen hned o dva stupně a také to, že Česko vydělalo na změně metodologie, kdy agentura nyní klade větší důraz také na celkovou politickou situaci v zemi. To je přinejmenším sporné – s ohledem na životnost a akceschopnost zdejších vlád obecně a liknavost a nedůraznost prováděných reforem konkrétně. O tom, že klíčové reformy nejsou zatím schváleny a že ani na těch nejklíčovějších reformách nebyla nalezena shoda napříč spektrem se ani nezmiňujeme, uvádí své pochybnosti Lobotka.

Znemožnil vám operátor převod čísla? Sdružení spotřebitelů pomůže Nominujte svého favorita do ankety Křišťálová Lupa 2011