Hlavní navigace

České dráhy budou dávat vyšší slevy, začnou je počítat ze skutečných cen

Sdílet

Jiří Hovorka 10. 9. 2018

Děti, studenti a senioři dosáhnou u mnoha vlaků Českých drah na nižší ceny, než jim státem ovládaný podnik od 1. září nabízel. Jízdenka po 75procentní slevě je pak skutečně přijde pouze na čtvrtinu, a nikoliv zhruba polovinu ceny, kterou platí běžní cestující. Proti postupu Českých drah, které díky takovému výpočtu dosáhly na vyšší kompenzace od státu, zasáhlo ministerstvo dopravy. Informuje o tom online deník Aktuálně.cz.

Cenový výměr, který nižší jízdné na základě rozhodnutí vlády zavedl, hovoří o slevě 75 procent z plného (obyčejného) jízdného. České dráhy ji tedy začaly počítat ze základní tarifní ceny, přestože ji na některých trasách v praxi neuplatňují.

Třeba ve vlaku mezi Prahou a Plzní platí cestující beze slev kolem 95 až 105 korun (s nejrozšířenější In-kartou asi 80 korun), základní tarifní cena podle ujetých kilometrů je nicméně 165 korun. Sleva pro mladé a seniory se od září počítá jako 75 procent z této částky, tedy 41 korun. To je výrazně více než čtvrtina ceny, za niž jezdí ostatní, vypočítává Aktuálně.cz.

Díky takovému postupu pak České dráhy dosáhnou i na vyšší kompenzace od státu, který vládou nařízené 75procentní slevy proplácí. Ministerstvo dopravy přitom už před lety podobný postup kritizovalo a uvedlo, že sleva se má počítat ze skutečné ceny. Ostatní dopravci takto nepostupují.

Mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler serveru Zdopravy.cz řekl, že po dohodě s Českými drahami by měly být systémy pro výpočet z nejnižší ceny nastaveny od pátku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).