Hlavní navigace

Češi chtějí do důchodu v 58 letech

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 12. 2010

Pracující Češi chtějí odcházet do důchodu v 58 letech, jejich očekávání jsou ale reálná, a tak většinou předpokládají odchod do důchodu v 64 letech. S postupným navyšováním důchodového věku přesto nesouhlasí více jak dvě třetiny dotázaných v průzkumu AXA Retirement Scope 2010.

V prostředí stárnoucích evropských společností je ale tzv. aktivní stárnutí jediným prostředkem, jak smysluplně reagovat na nové demografické podmínky – a výraznou součástí aktivního stárnutí je právě prodlužování pracovní aktivity, což je nekompromisně spojeno s odchodem do důchodu v pozdějším věku, poznamenal k tomu Ladislav Rabušic, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity..

Nepřekvapuje, že jen 35 % dotázaných očekává své důchodové příjmy jako postačující (ještě v roce 2008 o tom bylo přesvědčeno 48 %).

Tato negativní očekávání vedou k tomu, že tři čtvrtiny dotázaných se již začali připravovat na důchod. Češi jsou si vědomi toho, že penzijní systém se potýká s velkými problémy, mnoho z nich se na důchod připravuje a nespoléhá pouze na státní systém důchodového zabezpečení. To je dobrý základ pro připravovanou důchodovou reformu, která by měla směřovat k tomu, aby byli lidé motivováni zejména ke spoření vyšších částek, uzavřel Mojmír Boucník, viceprezident Asociace penzijních fondů ČR a finanční ředitel skupiny AXA pro ČR a SR.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).