Hlavní navigace

Ceny výrazněji rostou, nezaměstnanost klesá

Sdílet

Arsen Lazarevič 12. 5. 2015

Inflace začíná růst, překonala odhady centrální banky. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v březnu. Zásadním tlakem na růst cenové hladiny bylo letošní zvýšení spotřební daně z cigaret a s ním související zdražení každé krabičky tohoto kuřiva o jednu až sedm korun, v závislosti na značce. Projevuje se také zastavení poklesu cen ropy na světových trzích. Deflační tlaky způsobené tímto poklesem, které se promítají do výrazného meziročního snížení cen pohonných hmot, přece jenom poněkud polevují, uvádí Lukáš Kovanda, analytik skupiny Roklen. 

Nezaměstnanost výrazně v dubnu klesla, z březnových 7,2 % se propadla na 6,7 %. Počet lidí bez práce se v absolutním vyjádření snížil o 83 000. Pokles míry nezaměstnanosti mezi březnem a dubnem je takřka každoročním, běžným jevem, a to z důvodu opětovného zahajování sezónních prací. Letos však pokles čítá 0,5 procentního bodu, což je i z dlouhodobé perspektivy relativně citelný meziměsíční pokles. Je pochopitelně zčásti dán stále poměrně vysokou mírou nezaměstnanosti, ale především dokládá robustnost nynějšího oživování české ekonomiky a s ním souvisejícího zlepšování situace na trhu práce, uvádí také Kovanda s tím že zlepšování stavu trhu práce se zatím nepromítá v adekvátní míře do růstu reálných mezd v soukromém sektoru, ale v tomto ohledu lze čekat brzký obrat.

Na jedno pracovní místo připadalo v dubnu méně než šest uchazečů (konkrétně 5,9), což je vůbec poprvé od ledna 2009, kdy se začala projevovat hospodářská krize. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).